Право на работниците да откажат да изпълняват работата си

доц. д-р Андрей Александров
на 14 Март 2020
Въпрос:
Имат ли работниците право да откажат да изпълняват работата си при настоящата ситуация около коронавируса?
Отговор:
Кодексът на труда дава възможност на работника или служителя да откаже изпълнението или да преустанови работата, когато възникне сериозна и непосредствена опасност за живота или здравето му, като има задължение незабавно уведоми прекия си ръководител. В тези случаи продължаването на работата се допуска само след отстраняване на опасността, по нареждане на работодателя или на непосредствения ръководител. До упражняването на това право би могло да се стигне и ако например работодателят допусне на работа служител във видимо недобро здравословно състояние, а колегите му отказват да се излагат на риск от зараза.
Разпоредбата не задължава уведомяването до работодателя да бъде писмено. Въпреки че Кодексът на труда не задължава изрично работника или служителя да посочи на прекия си ръководител и конкретния източник на риска за живота или здравето му, който е причината за преустановяване на дейността му, то житейски оправдано и основателно е да я посочи, за да може работодателят да предприеме мерки за отстраняването й. Разбира се, правото на отказ да се изпълнява възложената работа следва да се използва само в изключителни случаи, когато опасността е наистина сериозна и застрашава непосредствено живота и здравето на работещите. Мотивите за упражняването му са от естество да генерират спорове, а ако се окаже, че предпоставките не са били налице, съответните служители могат да понесат дисциплинарна отговорност за действията си. Наред с това, ако се окаже, че не е била налице сериозна и непосредствена опасност за живота или здравето на работника или служителя, във връзка с отказа за работа, то в този случай, служителят няма да има право на трудово възнаграждение, защото престоят е бил по негова вина.
С уважение:
доц. д-р Андрей Александров
![]() |
Още за ситуацията около коронавируса:
Организационни мерки при служители, завръщащи се от чужбина, във връзка с коронавируса Забрана за носене на собствени защитни маски на работа Други работодателски задължения за въвеждане на превантивни мерки срещу зарази като коронавируса Работодателите с възможност да въвеждат гъвкаво работно време и дистанционен труд като предпазна мярка |
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Кодекс на труда
02Ноем2023
Допълнителен договор с главен счетоводител, който временно ще изпълнява функциите на ТРЗ
от проф. д-р Любка Ценова
на 02 Ноем 2023
25Септ2023
Трудови и осигурителни права при невъзможност за явяване на работа поради природно бедствие
от доц. д-р Андрей Александров
на 25 Септ 2023
23Авг2023
Изисквания за сключване на трудови договори за надомна работа
от Аспасия Петкова
на 23 Авг 2023
25Авг2023
Информиране на персонала за вътрешните правила за работната заплата
от Аспасия Петкова
на 25 Авг 2023
24Авг2023
Отговор от работодател на предложение за промяна на срочен в безсрочен трудов договор
от Аспасия Петкова
на 24 Авг 2023
28Авг2023
Промяна на трудов договор за преминаване на работа от вкъщи
от Аспасия Петкова
на 28 Авг 2023