Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се
  • Въпроси и отговори
  • Модели документи
  • Срокове за плащания и отчети
  • Законодателство
  • Новини
  • Обнародвания на държавен вестник
  • Отпуск

    16Февр2024

    Обезщетение за неизползван платен годишен отпуск

    от доц. д-р Андрей Александров на 16 Февр 2024
    Въпрос: Нарушаваме ли законодателството, при положение че сме освободили работник и не сме му начислили обезщетение по чл. 224, ал. 1 КТ за неползван отпуск? Лицето също не е предявило претенция за изплащане на обезщетението. ...
    01Февр2024

    База за изчисляване размера на платения годишен отпуск

    от проф. д-р Любка Ценова на 01 Февр 2024
    Въпрос: Във връзка с изчислението на платената отпуска възникна следният въпрос: Как се изчислява платената отпуска на служителите? Според чл. 177 от КТ - "За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на ...
    31Ян2024

    Полага ли се платен годишен отпуск за служител без отработени дни, но с ползван неплатен отпуск

    от Аспасия Петкова на 31 Ян 2024
    Въпрос: На служител, който няма нито един отработен ден, но е бил в неплатен отпуск, полага ли му се платен годишен отпуск?
    12Ян2024

    Изчисляване на компенсируеми отпуски за изтеклата година

    от проф. д-р Любка Ценова на 12 Ян 2024
    Въпрос: Имаме следния въпрос - какво е правилото при изчисляване на провизии от компенсируеми отпуски за изтеклата година? Има ли някакъв стандарт? Външната фирма, която ни прави заплати, ни предоставя справка, която е ...
    21Дек2023

    Последни дни за използване на стар отпуск

    от PortalTRZnormativi.bg 21 Дек 2023
    Давността на отпуската от 2021 г. изтича само след няколко дни - в края на 2023 г., напомнят от ИА „Главна инспекция по труда“.   С разрешение на работодателя могат да се използват всички дни отпуск, които не са ...
    12Дек2023

    Относно изискването за придобиване на 4 месеца начален трудов стаж като предпоставка за ползването на платен годишен отпуск

    от доц. д-р Андрей Александров на 12 Дек 2023
    Въпрос: Назначихме лице, което за първи път постъпва на работа по трудов договор. До момента то е извършвало трудова дейност като самостоятелно заето лице и се е осигурявало като СОЛ. Има една година осигурителен стаж. Този ...
    11Дек2023

    Ползване на платен годишен отпуск без служителят да е представил трудова книжка

    от Теодора Дичева на 11 Дек 2023
    Въпрос: Имам служител, назначен на работа с ТД на 20.11.2023 г. с подписана от него декларация за непредставена трудова книжка, поради изгаряне на същата в пожар. В декларацията е записано, че поема ангажимент да предостави такава, ...
    08Ноем2023

    Права на работодателя при неизползване от страна на служителя на платения годишен отпуск

    от Аспасия Петкова на 08 Ноем 2023
    Въпрос: ➤В какви случаи или конкретно след колко време при неизползван отпуск от страна на служителя, работодателят може едностранно да изпрати служителя в платен годишен отпуск?   Трябва ли задължително работодателят ...
    03Ноем2023

    Ползване на платен годишен отпуск непосредствено след изтичане на отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст

    от Аспасия Петкова на 03 Ноем 2023
    Въпрос: Майка е в отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и получава месечно парично обезщетение във връзка с чл. 164 ал. 4 от КТ. Има назначен служител, който е заместник и съвместява длъжността (вътрешно ...
    10Окт2023

    Промени и в платения отпуск

    от PortalTRZnormativi.bg 10 Окт 2023
    Обсъждат се промени, които ще засегнат платения годишен отпуск на служителите в социалните услуги, както и отпуска по при бременност и раждане. Измененията ще влязат в сила с промените в Наредбата за работното време, ...
    14Септ2023

    Отпуск на бащата за отглеждане на дете по чл. 164в от КТ

    от доц. д-р Андрей Александров на 14 Септ 2023
    Въпрос: Със съпругата ми имаме дете, което сега навърши 5 години. До момента тя е ползвала различни отпуски по майчинство, като не ми е прехвърляла никаква част от тях. Сега обаче работата ѝ не позволява да отсъства повече и ...
    14Септ2023

    Право на отпуск за ученици в дуална форма на обучение

    от Теодора Дичева на 14 Септ 2023
    Въпрос: Имат ли право на платен годишен отпуск учениците в дуална форма на обучение, назначени на основание чл. 230 от Кодекса на труда? По трудов договор работното време е 7 часа за определени дни от седмицата  - два дни за ...
    12Септ2023

    Ползване на отпуск за починал родител

    от проф. д-р Любка Ценова на 12 Септ 2023
    Въпрос: Служител е в годишен платен отпуск от 08.09. до 21.09.2023 г. включително. Междувременно на 07.09.2023 г. баща му почива. Служителят е отработил почти 4 часа от работния ден на 07.09.г  Съгласно чл. 157 т. 3 и представена служебна бележка ...
    14Авг2023

    Платен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст за близнаци

    от Аспасия Петкова на 14 Авг 2023
    Въпрос: ➤ Считано от 1 август 2022 г. бащите имат право на допълнителен платен отпуск от два месеца, който ще могат да ползват до навършване на 8-годишна възраст на детето. За 2 деца - близнаци, полага ли се отпуск по чл. 164в, ал. 1 за ...
    Pagina: 123456»
    x