Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се
  • Въпроси и отговори
  • Модели документи
  • Срокове за плащания и отчети
  • Законодателство
  • Новини
  • Обнародвания на държавен вестник
  • Отпуск - страница 2

    14Септ2023

    Отпуск на бащата за отглеждане на дете по чл. 164в от КТ

    от доц. д-р Андрей Александров на 14 Септ 2023
    Въпрос: Със съпругата ми имаме дете, което сега навърши 5 години. До момента тя е ползвала различни отпуски по майчинство, като не ми е прехвърляла никаква част от тях. Сега обаче работата ѝ не позволява да отсъства повече и ...
    14Септ2023

    Право на отпуск за ученици в дуална форма на обучение

    от Теодора Дичева на 14 Септ 2023
    Въпрос: Имат ли право на платен годишен отпуск учениците в дуална форма на обучение, назначени на основание чл. 230 от Кодекса на труда? По трудов договор работното време е 7 часа за определени дни от седмицата  - два дни за ...
    12Септ2023

    Ползване на отпуск за починал родител

    от проф. д-р Любка Ценова на 12 Септ 2023
    Въпрос: Служител е в годишен платен отпуск от 08.09. до 21.09.2023 г. включително. Междувременно на 07.09.2023 г. баща му почива. Служителят е отработил почти 4 часа от работния ден на 07.09.г  Съгласно чл. 157 т. 3 и представена служебна бележка ...
    14Авг2023

    Платен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст за близнаци

    от Аспасия Петкова на 14 Авг 2023
    Въпрос: ➤ Считано от 1 август 2022 г. бащите имат право на допълнителен платен отпуск от два месеца, който ще могат да ползват до навършване на 8-годишна възраст на детето. За 2 деца - близнаци, полага ли се отпуск по чл. 164в, ал. 1 за ...
    13Юли2023

    Ползване на опуск по бащинство след раждане на дете от служител във фирма, полагащ личен труд в друга

    от Красимира Гергева на 13 Юли 2023
    Въпрос: ➤ Предстои на служител в компания А да излезе в платен отпуск по бащинство след изписване на новородено. Бащата и майката нямат брак, но детето е припознато. Детето ще бъде изписано 12 дни след раждането поради ...
    07Юли2023

    Прекъсване на отпуск на служител, назначен при СИРВ, работещ като учител през време на отпуска

    от проф. д-р Любка Ценова на 07 Юли 2023
    Въпрос: Лице е назначено на втори трудов договор на 8 часов работен ден при СИРВ, като при първия работодател е в разрешен платен отпуск и работи като учител. Основния работодател прекъсва отпуска за 1 ден. Как е правилно да се ...
    21Юни2023

    Отпуск в събота за лице на СИРВ

    от Аспасия Петкова на 21 Юни 2023
    Въпрос: ➤ Дружество има назначен служител по трудов договор при сумирано отчитане на работно време (СИРВ). По график служителят следва да е на работа в петък и събота, но желае да ползва платен годишен отпуск през двата дена. ...
    05Май2023

    Възможности за работодателя при намаляване на обема на работа

    от доц. д-р Андрей Александров на 05 Май 2023
    Въпрос: При намаляване обема на работа какви са вариантите за работодателя да пусне в принудителна платен/ неплатен отпуск персонала, ако не желае да прави съкращения?
    02Май2023

    Изчиляване на трудив стаж за работник, назначен по чл. 114

    от Красимира Гергева на 02 Май 2023
    Въпрос: Фирма има назначен работник по чл. 114 за определени дни в месеца. Изработените дневни часове в месеца са различни – смени по 4, 5, 6, 7 и 8 часов работен ден. Как се изчислява трудовият стаж при прекратяване, записан в ...
    04Апр2023

    Отпуски и обезщетения, свързани с деца, при положение че майката не е осигурена у нас

    от Красимира Гергева на 04 Апр 2023
    Въпрос: ➤ Ако съпругата на осигурен в България не работи в страната, т.е. не е социално осигурена, то той може ли да се възползва от отпуска от НОИ 15 календарни дни и 2 месеца и съответното обезщетение?
    01Март2023

    Обезщетение за неизползван платен годишен отпуск

    от доц. д-р Андрей Александров на 01 Март 2023
    Въпрос: ➤ Имам 6 дни неизползван платен отпуск за 2022 г. За 2023 г. ми се полагат 20 дни + 8 синдикални. Към 31.01.2023 г. съм използвала 10 дни платен отпуск, но към 14.03.2023 г. напускам по взаимно съгласие. Колко отпуск по чл. 224 ot КТ следва да ...
    03Февр2023

    Натрупани от предходни години неползвани дни платен годишен отпуск

    от Теодора Дичева на 03 Февр 2023
    Въпрос: Във фирмата ни има дългогодишни служители, които не са си ползвали платения отпуск, като например: лице, назначено през 2002 год., не ползва повече от 5 - 10 дни платен отпуск на година и има натрупан съответно за 2015 г., 2016 г., ...
    20Ян2023

    Плащане на дни болничен от работодател за служител без 6-месечен стаж

    от Аспасия Петкова на 20 Ян 2023
    Въпрос: Длъжен ли е работодателят да изплати първите три дни от болничен на свой служител, който няма нужния 6-месеца трудов стаж?
    21Дек2022

    Размер на платен отпуск за служители с ТЕЛК

    от Красимира Гергева на 21 Дек 2022
    Въпрос: Двама служители по трудов договор имат определен основен платен годишен отпуск в размер на 30 дни - за единия служител и 25 работни дни - за другия, т.е. над минимума по чл. 155, ал. 4 от КТ. Служителите са с ТЕЛК над 50% и ...
    Pagina: «1234567»
    x