Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Превръщане на срочен трудов договор в безсрочен

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

➤ Трудов договор за определен срок, ако не се прекрати с изтичане на срока, превръща ли се в трудов договор, сключен за неопределено време? Необходимо ли е уведомяване на НАП, че срочният трудов договор е станал трудов договор за неопределено време?


Отговор:
Възможността за превръщане на срочния трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 от КТ в безсрочен е установена в чл. 69 от КТ. За целта е необходимо след изтичане на срока на договора работникът или служителят да е продължил да работи 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя, както и длъжността да е свободна.

Превръщането на срочния трудов договор в безсрочен по чл. 69 от КТ става пряко по силата на закона. Въпросът дали е необходимо уведомяването на НАП в такива хипотези възниква често в практиката и поражда спорове. От една страна, Наредба № 5 от 29.12.2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда изисква уведомяването на НАП в тридневен срок от датата на изменение на трудовия договор, с което се променя длъжността и/или срокът на договора. Затова някои автори поддържат, че и в разглежданите случаи е задължително подаването на уведомление.

В свои изрични становища, обаче, администрацията на НАП пояснява, че при превръщане на срочния трудов договор в безсрочен по чл. 69 от КТ не се подава уведомление: „Съгласно разпоредбата на чл. 69, ал. 1 от КТ, трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна. В случай, че срочен трудов договор не е прекратен от работодателя, на основание чл. 3, ал. 1, т. 2 от Наредба № 5, той автоматично се превръща в безсрочен и това обстоятелство се отразява автоматично в системата на НАП.“ (писмо с Изх. № 5/23-22-232/18.03.2009 г.)

С уважение:
 
доц. д-р Андрей Александров
 
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x