Прекратяване на трудов договор със срок на изпитване при ползван неплатен отпуск

Василена Христова
на 16 Апр 2021
Въпрос:
➤ Служителка е назначена на дата 01.10.2020 г. със срок на изпитване 6 мес. Ръководителят ѝ иска да я освободи. За този период служителката има ползвани 3 дни болничен, но отделно от това е ползвала неплатен отпуск по чл. 173а, ал. 2 от 15.03 до 04.04.2021 г. за ученик и не е ползвала платен отпуск. Този неплатен отпуск влиза ли в срока на изпитване, дали се брои, т.е., може служителката да бъде освободена по чл. 71, въпреки че 6-те месеца са до 01.04.2021 г. или по друг начин? Какъв ще е трудовият стаж?
Отговор:
Съгласно чл. 70, ал. 1 Кодекса на труда дава право на страните да сключат трудов договор със срок на изпитване до 6 месеца. Срокът за изпитване може да е договорен в полза на работодателя, когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява. Възможно е срокът за изпитване да е договорен и в полза на работника или служителя, когато той желае да провери дали работата е подходяща за него. Ако в договора не е посочено изрично в чия полза е договорен срокът за изпитване, приема се, че е уговорен в полза и на двете страни.
В чл. 173а, ал. 2 от Кодекса на труда е регламентирано задължение за работодателите да разрешават ползването на платен годишен отпуск или на неплатен отпуск при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка по искане на определени категории работници и служители. В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът. В уговорения срок за изпитване се включва само действително изработеното време, през което фактически работодателят е могъл да проверява годността на работника или служителя да изпълнява работата, за която е назначен. Следователно отпуск при временна неработоспособност поради общо заболяване, както и ползваният неплатения отпуск по чл. 173а, ал. 2 от КТ прекъсват срока за изпитване. От поставеният въпрос и като се вземат предвид отсъствията на служителката би следвало срокът за изпитване да бъде удължен с 3 дни болнични и 21 дни отпуск по чл. 173а, ал. 2 от КТ, или това е до 24.04.2021 г. До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие, в съответствие с чл. 71, ал.1 от КТ. Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен до изтичане на срока за изпитване. Относно въпроса за трудовият стаж: За трудов стаж се признава и времето по трудово правоотношение, през което работникът или служителят не е работил и е ползвал платени и неплатени отпуски за временна неработоспособност. Времето, през което се ползва отпуск по чл. 173а, ал. 1 и 2, се признава за трудов стаж. Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години. За 1 месец трудов стаж се зачита календарният месец, през който са изработени най-малко 21 дни при петдневна работна седмица.
С уважение:
![]() ![]() |
Още за прекратявае на трудов договор:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Съкращения/ Уволнения
22Авг2023
Уволнение заради неотговаряне на изисквания за образование
от Аспасия Петкова
на 22 Авг 2023
30Авг2023
Прекратяване на трудов договор със служител, възстановен от съда
от Аспасия Петкова
на 30 Авг 2023
18Авг2023
Прекратяване на трудов договор с лице от ЕС в срок на изпитване на основание чл. 71, ал. 1 от КТ
от проф. д-р Любка Ценова
на 18 Авг 2023
23Юни2023
Освобождаване на лице в самоотлъчка, за което се предполага, че е починало
от Аспасия Петкова
на 23 Юни 2023
06Апр2023
Срок на предизвестие при прекратяване на трудово правоотношение
от доц. д-р Андрей Александров
на 06 Апр 2023