Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Прекратяване на трудов договор по взаимно съгласие

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

Подписахме споразумение с наш служител за прекратяване на трудовия договор по чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ (по взаимно съгласие). Като дата на прекратяване на договора е фиксирано – един месец, считано от датата на подписване на споразумението. Още от следващия ден след подписването на споразумението обаче служителят постъпи в болница, няма никакъв контакт с него и не е представил болничен лист. Месецът изтече и е издадена заповед за прекратяване на трудовия договор, но тя не е подписана от служителя. 1. Може ли фирмата да прекрати трудовия договор в НАП след изтичане на уговорения срок, въпреки че няма подписана заповед от служителя? 2. Ако се вземе решение да се изчака служителят да излезе от болницата и тогава да му се прекрати договора, необходимо ли е да се подписва ново споразумение с актуална дата? Ако служителят откаже да подпише новото споразумение, може ли да се прекрати договорът на базата на вече подписаното съгласие?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Прекратяване на трудов договор по взаимно съгласие

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

6 ТРЗ въпроса - 6 експертни отговора

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "6 ТРЗ въпроса - 6 експертни отговора"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x