Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Прехвърляне на майчинство към баба

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
на 28 Ян 2022Съгласно действащото законодателство!
Въпрос:

➤ Във фирма има назначена жена на длъжност камериерка. Нейната дъщеря, която е в отпуск по майчинство, от 1 година работи в друга фирма и иска да прехвърли майчинството на майка си - камериерката, която работи при нас. Моля, посочете реда и документите, по които трябва да се случи това? Какви документи следва да ми представи, какво трябва да подаде нашата фирма и в какви срокове трябва да се извърши прехвърлянето на майчинството?


Отговор:
Съгласно чл. 52а от Кодекса за социално осигуряване (КСО) право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете имат лицата, които са осигурени за общо заболяване и майчинство и имат не по-малко от 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Ако бабата не извършва трудова дейност, за която да е осигурена по КСО за общо заболяване и майчинство, няма право на обезщетение от средствата на държавното обществено осигуряване. Съгласно чл. 164, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ), със съгласието на майката отпускът за отглеждане на дете до 2-годишна възраст се разрешава на бащата или на един от родителите на майката или бащата на детето, когато работят по трудово правоотношение.
 
За да ползва бабата отпуск за отглеждане на малко дете, майката трябва да даде съгласието си за прехвърляне на отпуска за отглеждане на дете, трябва да даде съгласие и лицето, което поема отглеждането на детето и ще ползва отпуска. За целта майката попълва Декларация – приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО) в два еднообразни екземпляра, които се представят и съхраняват от осигурителите на майката и на бабата, поела отглеждането на детето.
 
Освен това от предприятието, в което работи майката, трябва да се попълни Справка – приложение № 3 към чл. 46, ал. 3 от НРВПО в два еднообразни екземпляра и също да се представи и съхранява от осигурителите на майката и на лицето, поело отглеждането на детето.
 
Предприятието на майката подава Удостоверение Приложение № 10 към чл. 9 от Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване с попълнен раздел II - лицето е дало съгласие детето му да се отглежда от баща, баба или дядо – отнася се за обезщетенията по чл. 53 и чл. 54 от КСО.
 
Бабата трябва да подаде следните документи:
1. Молба за отпуск по чл. 164, ал. 3 от КТ;
2. Екземпляр от Декларация – приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от НРВПО;
3. Екземпляр от Справка – приложение № 3 към чл. 46, ал. 3 от НРВПО
4. Приложение № 7 към чл. 4, т. 6 от Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване - ЗАЯВЛЕНИЕ-ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО.
 
Работодателят издава  Заповед за разрешаване на отпуска по чл. 164, ал. 3 от КТ и подава в НОИ  Удостоверение Приложение № 10 към чл. 9 от от Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване .
 
Майката има право по всяко време да оттегли с писмено заявление до предприятието, в което работи, даденото от нея съгласие по чл. 164, ал. 3 от КТ и да продължи да ползва лично отпуска за отглеждане на дете. В този случай се подава писмено заявление до предприятието, в което работи майката, към което се прилага и декларацията – приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 НРВПО. Екземпляр от декларацията се представя и в предприятието на лицето, поело отглеждането на детето.
 
С уважение:

 
 

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x