Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отпуск и обезщетение за бременност и раждане при прехвърляне в нова фирма

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

➤ Служителка е в 135-дневен отпуск за бременност и раждане до 07.01.2022 г. От 01.01.2022 г. дружеството прекратява дейността си и служителката ще бъде назначена в нова фирма /целият персонал ще бъде прехвърлен в новата фирма, но не по чл. 123 от КТ/. Как тази майка ще се възползва от правото си да ползва отпуск по чл. 163 от КТ за остатъка до 410 дни?


Отговор:
Съгласно чл. 163, ал. 1 от КТ работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане в размер 410 дни за всяко дете, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането. Отпускът условно може да се раздели на различни „етапи“, които са подчинени на различен правен режим:
- Началото на отпуска се определя чрез прогнозата на медицинските специалисти за очакваната дата на раждане (термина), като отпускът се разрешава 45 календарни дни преди тази дата. Когато поради неточно предвиждане на здравните органи раждането стане преди изтичане на 45 дни от започване ползването на отпуска, остатъкът до 45 дни се ползва след раждането.
- Следващият етап от отпуска също е „биологично обусловен“ в смисъл, че продължителността му е определена на базата на установения в медицината обичаен период на физическо възстановяване на женския организъм от раждането, който е 42 дни. Затова, дори когато детето е родено мъртво, почине или е дадено в детско заведение на пълна държавна издръжка или за осиновяване, майката има право на отпуск до изтичане на 42 дни от раждането. Ако работоспособността ѝ вследствие на раждането не е възстановена след 42-ия ден, този отпуск се продължава по преценка на здравните органи до възстановяване на нейната работоспособност.
- Ползването на част от периода на отпуска поради бременност и раждане става въз основата на болничен лист, издаден на работничката или служителката. Той покрива общо 135 календарни дни, включително посочените по-горе 45 дни преди раждането и 90 дни след него (чл. 45, ал. 1, т. 1 от НРВПО). Доколкото болничният лист създава задължение и за двете страни по трудовото правоотношение да се преустанови полагането на труд, те не могат да не изпълнят даденото им предписание. Поради това ползването на тази част от отпуска е задължително.
- Остатъкът от 275 дни (410 дни – 135 дни) се ползва по желание на майката, въз основа на писмено заявление до предприятието, към което се прилагат копие от удостоверението за раждане на детето и декларация по образец. Работодателят е длъжен да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението, а когато майката няма право на този отпуск – да я уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си (чл. 45, ал. 1, т. 2 от НРВПО). Тази част от отпуска има за предназначение да позволи на майката да полага лично грижи за новороденото си дете, затова отпускът се прекратява, ако настъпят обстоятелства, при които майката няма да полага грижи за детето, напр. ако майката бъде лишена от родителски права, детето бъде дадено за осиновяване и т.н. Тъй като след изтичането на периода на болничния лист ползването на отпуска става по желание на майката, тя винаги може да прекъсне ползването му.

Осигурителното право свързва ползването на отпуска за бременност и раждане с изплащането на обезщетение от държавното обществено осигуряване. Съгласно чл. 50, ал. 1 от КСО осигурената за общо заболяване и майчинство майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 410 дни, от които 45 дни преди раждането. Според правилото на чл. 52 от КСО при прекратяване на осигуряването за общо заболяване и майчинство през време на получаване на обезщетение за бременност и раждане на осигуреното лице се изплаща парично обезщетение до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане по чл. 50.

Следователно, в посочената в запитването ситуация, са мислими следните хипотези:
- Трудовото правоотношение със служителката се прекратява поради закриване на предприятието, считано от 01.01.2022 г. Това няма да повлияе на обезщетението ѝ за бременност и раждане, защото по силата на чл. 52 от КСО тя ще го получава до изтичането на 410 дни. Възможно е след това да сключи новия трудов договор с новия работодател.
- Служителката сключва трудов договор с друг работодател в периода, в който използва отпуск и получава обезщетение поради бременност и раждане. В такъв случай, след изтичането на първите 135 календарни дни (когато отпускът се използва на основание издаден болничен лист), тя ще трябва да подаде писмено заявление до новия си работодател, за да продължи ползването на отпуска за остатъка до 410 дни.

С уважение:
 
доц. д-р Андрей Александров
 
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x