Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Продължаване на майчинство след 2-рата година

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос: ➤ Какви са вариантите за продължаване на майчинство след 2-рата година?

Отговор:
След използването на отпуската по чл. 164, ал. 1 от КТ всеки от родителите има право на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, ако работи на трудов договор и детето не е настанено в заведение за пълна държавна издръжка. Неплатеният отпуск е в размер на 6 месеца, признава се за трудов стаж и може да се ползва до навършване на 8-годишна възраст на детето. Всеки от родителите може да ползва до 5 месеца от отпуската на другия родител с негово съгласие. Така например майката може да ползва общо 11 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст с разрешение на бащата.

Другият вариант е ползването на неплатен отпуск по чл. 160, ал.1 от КТ, като при този вид неплатен отпуск няма ограничение по отношение на броя на дните или месеците, които ще ползва лицето, но само част от тях ще се зачетат за трудов стаж. Към момента се зачитат за трудов стаж само 90 работни дни неплатен отпуск на основание чл. 160, ал. 1 от КТ.

С уважение:

 
Още за неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст:

 
Нормативна рамка

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x