Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Освобождаване на лице с ТЕЛК по време на срок за изпитване

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос: Работник с ТЕЛК е преназначен на друга длъжност със срок на изпитване. Може ли да бъде освободен в срока на изпитване без да се иска разрешение от Инспекцията по труда?

Отговор:
Съгласно чл. 333, ал. 1 от КТ, работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекция по труда работниците с експертни решения на ТЕЛК само в случаите на прекратяване на трудовите договори по чл. 328, ал. 1, т. 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6.

Във вашия случай, след като лицето е в срок за изпитване, прекратяването ще бъде на основание чл. 71, ал. 1 от КТ. При прекратяването на трудовите правоотношения на това основание лицата с експертни решения на ТЕЛК не попадат под закрилата на чл. 333, ал. 1 от КТ, което означава, че не е необходимо предварително разрешение от Инспекция по труда, за да се прекрати трудовия договор.
 
С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x