Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Дата за прекратяване на трудов договор за заместване

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ На 1.11. изтича отпуска за отглеждане на дете до 2 г. на служителка. Има назначен заместник на срочен ТД по чл. 68, ал. 1, т. 3 от КТ - до завръщане на титуляря. Титулярят заявава, че ще ползва натрупания през 2-те години платен годишен отпуск от 40 дни, считано от 2.11. Как се процедира в този случай със заместващия служител и от кой момент се прекратява договора му:

1. от датата на подаване на заявление за платен годишен отпуск?

2. от 2.11.? или

3. от реалното завръщане на майката след ползване на натрупания отпуск от 40 дни?

Коя дата се счита за дата на завръщане на титуляра?


Отговор:
Трудовият договор, сключен на основание чл. 68, ал. 1, т. 3 от КТ, се прекратява на основание чл. 325, ал. 1, т. 5 от КТ с реалното завръщане на титуляря на работа.

Докато титулярят ползва различни видове отпуски без прекъсване, независимо от тяхното основание, не е налице реално явяване на работа и няма основание трудовият договор на работника или служителя, които е по заместване, да бъде прекратен на основание чл. 325, ал. 1, т. 5 от КТ. Това означава, че във Вашия случай трудовият договор на заместващия ще бъде прекратен, след като майката се върне реално на работа след използване на натрупания платен отпуск от 40 работни дни.

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x