Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се
  • Въпроси и отговори
  • Модели документи
  • Срокове за плащания и отчети
  • Законодателство
  • Новини
  • Обнародвания на държавен вестник
  • Несъгласие на работодателя за прекратяване на трудов договор по чл. 325, ал. 1

    Теодора Дичева Отговор, предоставен от
    Теодора Дичева
    Въпрос:
    Получихме молба от наш работник за прекратяване на ТД по чл. 325, ал. 1 поради някакво заболяване. Работодателят не е съгласен. Никъде в молбата не фигурира, че ако молбата му не бъде одобрена, да се счита за прекратяване по чл. 326 с предизвестие. В трудовия договор в точката за дължимо предизвестие предното счетоводство е пропуснало да посочи, че при прекратяване на трудовия договор се дължи предизвестие от 30 дни, но е посочено, че договорът се сключва в полза на работодателя. Ако работодателят откаже да прекрати договора по взаимно съгласие с работника, счита ли се за прекратяване по чл. 326 с предизвестие или работникът трябва да входира друга молба за прекратяване по чл. 326?

    Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
    Несъгласие на работодателя за прекратяване на трудов договор по чл. 325, ал. 1

    Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

    Влизане в акаунта

    Защо да се регистрирам?

    • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
    • база данни с новини, отговори, анализи
    • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

    БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

    Няколко практически съвета за сключване на трудов договор

    Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
    Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!

    Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

    x