Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Заплащане на обезщетение за неползван отпуск от 2018 г.

Василена Христова Отговор, предоставен от
Василена Христова
Въпрос:

Бивша служителка, която е работила в дружеството от 01.07.2014 г до 21.05.2018 г. и е напуснала по взаимно съгласие, сега ни изпраща писмо да ѝ заплатим отпускът, който не е ползвала – 14 дни; в писмото има срок за плащане 7 дни. След проверка се оказа, че този отпуск не ѝ е платен. Има ли право тя да го поиска сега и длъжен ли е работодателя да ѝ го заплати?


Отговор:
Съгласно чл. 224, ал. 1 от Кодекса на труда при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск, отложен по реда на чл. 176, правото за който не е погасено по давност. Обезщетението по чл. 224, ал. 1 КТ се дължи при прекратяване на трудовия договор, като без значение е основанието на което прекратяването е извършено.

Размерът на обезщетението за неизползван платен годишен отпуск по чл. 224, ал. 1 от КТ се определя пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж в предприятието към деня на прекратяването на трудовото правоотношение.

Обезщетението по чл. 224, ал. 1 от КТ за  неизползвания платен годишен отпуск се дължи за изплащане не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. След изтичане на този срок работодателят дължи обезщетението заедно със законната лихва.

Трудовите спорове се разглеждат от съдилищата. При трудови спорове, които касаят парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред или в случая това е дата 01.07.2018 г. Срокът, в който може да се предяви иск, е 3-годишен, считано от деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.

С оглед на описаната ситуация работодателят дължи обезщетение за неползван платен отпуск на работничката или служителката.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x