Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Прекратяване на трудов договор с лице с онкологично заболяване по време на болничен

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ Имаме служител, назначен на трудов договор, като трудовото правоотношение е възникнало след пенсиониране. Лицето излиза в болничен по повод онкологично заболяване. Предстои му преминаване през ТЕЛК и продължаване на болничния. Може ли работодателят да връчи предизвестие по чл. 326, ал. 2 по време на болничния за прекратяването на трудовия договор с основание чл. 328, ал. 1, т. 10б? Ако това е възможно, дължи ли работодателят някакво обезщетение освен това за неизползвания платен годишен отпуск? Как може да разбере работодателя дали отпуснатата пенсия на лицето е за осигурителен стаж и възраст, за да се възползва от чл. 328, ал. 1, т. 10б за прекратяването на трудовия договор? Необходимо ли е предварително разрешение от Инспекцията по труда за прекратяване на трудовия договор по време на болничен на лице с онкологично заболяване?


Отговор:
Съгласно чл. 328, ал. 1, т. 10б от КТ, когато трудовото правоотношение е сключено с работник или служител, който е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст, работодателят може да му прекрати трудовото правоотношение с предизвестие по чл. 326, ал. 2 от КТ. Следователно работодателят първо трябва да се информира от НОИ за вида на пенсията, съгласно разпоредбите на чл. 328, ал. 3 от КТ.

Ако лицето получава пенсия за осигурителен стаж и възраст, няма да има проблем с прекратяване на правоотношението му след отправено предизвестие от работодателя по чл. 326, ал. 2 от КТ.

Ако лицето не получава пенсия за осигурителен стаж и възраст, тогава то ще има закрила по чл. 333 от КТ и трябва работодателят да поиска разрешение от Инспекцията по труда.

Съгласно чл. 333, ал. 1, т. 2 от КТ при извършване на уволнение в случаите на чл. 328, ал. 1, т. 2, т. 3, т. 5 и т. 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ работодателят трябва да поиска предварително разрешение от инспекцията по труда за всеки отделен случай, когато работникът или служителят е трудоустроен и/или боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването.

Случаите на уволнение на основание член 328 са свързани с прекратяване на трудовото правоотношение с предизвестие от работодателя:
- чл. 328, ал. 1, т. 2 – при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
- чл. 328, ал. 1, т. 3 – при намаляване на обема на работата;
- чл. 328, ал. 1, т. 5 – при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
- чл. 328, ал. 1, т. 11 – при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях.

Уволнението на основание чл. 330, ал. 2, т. 6 КТ, т.е. дисциплинарно и без предизвестие.

За уволнение на всяко друго основание, не се изисква разрешение от Инспекция по труда!

С Наредба № 5 от 1987 г. се определят болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл. 333, ал. 1 от Кодекса на труда.

Защитата обхваща следните болести:
1. исхемична болест на сърцето;
2. активна форма на туберкулоза;
3. онкологично заболяване;
4. професионално заболяване;
5. психично заболяване;
6. захарна болест.

В тези случаи няма значение дали лицето е трудоустроено или не. Самият факт, че боледува от включените в списъка болести, вече изисква от работодателя да иска разрешение от Инспекция по труда при уволнение в някоя от вече описаните ситуации.

Основанията, при наличието на които работодателят прекратява трудовия договор на работника или служителя с предизвестие, са регламентирани в чл. 328 от КТ. Правото на работодателя да прекрати трудовия договор с предизвестие означава, че той дължи предизвестие на работника или служителя.

Има случаи, в които работодателят не може да отправи предизвестие до работника или служителя - по време на ползването на отпуск, независимо от вида на отпуска (платен годишен, неплатен, поради временна неработоспособност и т.н.).

При прекратяване на трудовото правоотношение на лицето се дължат обезщетения за неползван отпуск, дължимо трудово възнаграждение, парични обезщетение  и други, произтичащи от законодателството средства, в зависимост от конкретния случай.
 
С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x