Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Прекратяване на трудов договор на служител при несъгласието му за преназначаване

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ В университета бяха извършени структурни промени, в следствие на които една щатна бройка за длъжността Инспектор, дистанционно обучение във факултет Международна икономика и администрация (МИА) бе закрита, но същата бе разкрита в новосъздаден център за дистанционно обучение (ЦДО). На служителя, заемал досега позицията Инспектор, дистанционно обучение бе предложено допълнително споразумение за преназначаване от факултет МИА в ЦДО на същата длъжност без други промени в договора, както и длъжностна характеристика с малки изменения в нея. Лицето отказва да подпише и двата документа. При това положение как според Вас е редно да се процедира? Имаме ли право на някакво основание да прекратим ТД на лицето?


Отговор:
Прекратяването на трудовия договор от работодателя с предизвестие поради съкращаване на щата е на основание чл. 328, ал. 1, т. 2, предл. 2 от КТ. При спор за законосъобразността на уволнението, съдът упражнява контрол за точното прилагане на закона.

Право на работодателя е да упражни едностранно волеизявление за прекратяване на трудовия договор след вземане на решение за съкращаване. Следва да са изпълнени въведените в КТ изисквания за предварителна закрила по чл. 333 от КТ или провеждане на подбор по чл.329 от КТ.

Решението за съкращаване на щатната бройка не подлежи на контрол за законосъобразност. Преценката на ръководителя не подлежи на съдебен контрол, заповедта за уволнение не се мотивира, а е въпрос на целесъобразност на ръководителя.

Прекратяването на трудовото правоотношение поради съкращаване на щата става чрез предизвестие, съгласно уговореното в трудовия договор. Ако сроковете не се спазят се дължи предизвестие.

Когато служителят откаже да подпише заповедта на ръководителя за прекратяване на трудовия договор, вариантите за прекратяване на трудовия договор са различни, например:
1. Заповедта се прочита, обяснява се на служителя, подписва се от двама свидетели и екземпляр от заповедта се изпраща на адреса на служителя с препоръчано писмо с обратна разписка.
2.Заповедта се оформя и връчва като нотариална покана от нотариус на адреса на служителя. С достигането на нотариалната покана до адреса му, трудовият договор се счита за прекратен.

Естествено в заповедта трябва да са изложени всички основания за законното прекратяване на трудовия договор.
 
С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x