Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Прекъсване на майчинство при изплащане на сума за минал период

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ Фирма с персонал над 50 души изплаща бонуси на служителите си 2 пъти годишно за постигнати резултати съгл. чл. 13, ал. 1, т. 1 от НСОРЗ. Трябва да се изплати бонус на служителка в отпуск по бременност за минал период. Към момента да изплащане служителката ще бъде в отпуск при бременност и раждане до 410 дни съгл. чл. 50, ал. 1 и ал. 5 от КСО. Към момента на изплащане лицето няма други доходи и ще му бъдат начислени пълни осигуровки върху сумата на бонуса. При изплащане от страна на работодателя на сума, отнасяща се за минал период, ще бъде ли прекъснато обезщетението на майката? Съществува ли риск от създаване на предпоставка за проверка на физическото лице?


Отговор:
Служителката ползва отпуск поради майчинство. Но бонусите, които ще ѝ бъдат изплатени не се отнасят за период, през който тя получава парично обезщетение по чл. 50, ал. 1, т. 5 от КСО. Това означава, че тя не нарушава режима на отпуска и не полага труд по време на майчинството. Факт е, че паричното възнаграждение е за положен труд преди отпуска по майчинство и то ѝ се полага. Няма пречка НОИ да изплати полагащото ѝ се парично обезщетение поради майчинство и служителката да си получи бонусите.

Но трябва да имате предвид, че много е важно как ще подадете декларациите образец № 1 и 6. Те трябва да се отнасят за периода, за който се полагат бонусите. Сумата трябва да бъде разпределена за периода, за който се отнася и за всеки месец трябва да се подадат поотделно декларации образец № 1 и № 6.

Когато са подадени правилно декларациите, служителкатаа няма да има проблеми с изплащането на паричното обезщетение поради майчинство от НОИ.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КСО

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x