Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Ползване на почивни дни от лице, командировано в Германия

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ Когато командироваме лица за работа в Германия по чл. 121а, ал. 1, т. 1а, спазваме работните и почивните дни там. За м. май почивни дни в Германия са 16, 17, 18 и 19 май, а за България - 22, 23, 24 и 25 май. Дотук добре, обаче лицето е в Германия до 20-ти май и се прибира в България в платен годишен отпуск. Това означава ли, че то ще ползва и почивни дни в България? Т.е. за м. май лицето ще има само 17 работни дни, а не 19 работни дни. Правилно ли разсъждавам?


Отговор:
Съгласно Наредба Н-13 от 2019 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, в декларация образец 1 „Данни за осигуреното лице“, в. т. 12 „Вид осигурен“ се записва в полето за „Вид осигурен“ код 99.

Код 99 се отнася за лицата, командировани или изпратени по реда на чл. 121а, ал. 1, т. 1 или ал. 2, т. 1 от Кодекса на труда и по смисъла на чл. 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Севета от 29 април 2004 г. за координация на системите за социална сигурност.

В декларация образец 1 Вие трябва да попълните действително отработените дни – 17 работни дни и код 99. Всички останали реквизити в декларация образец 1 се попълват както за останалите работници и служители, за които се попълва код 1. Така на лицето ще се зачете целият месец за осигурителен стаж и то няма да губи трудов и осигурителен стаж. Но не е редно да запишете повече работни дни, след като те не са изработени. Затова е въведен този код 99.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

Наредба Н-13

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x