Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Ползване на платен отпуск за компенсиране на отсъствия от работа

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ Работник си тръгва по-рано от работа с разрешение на работодателя. За определен период от време се събират осем часа. Може ли да му бъде пуснат платен или неплатен отпуск за един ден като компенсация за отсъствията?


Отговор:
Отпуските се определят и изчисляват в дни, а не в часове. Но има изключения, като например отпускът, уреден в чл. 157, ал. 1, т. 6 от КТ, за който е предвидено, че е в часове.

В Колективен трудов договор могат да се направят допълнителни договорки за ползването на отпуските, като в КТ няма разпоредба, която изрично да забранява подобни договорки, например отпуска по чл. 159, ал. 1 за синдикалните дейци.

Платеният годишен отпуск по чл. 155 от КТ може да се ползва на части, което означава ползване в дни, а не в часове. Същото се отнася и за неплатения отпуск по чл. 160 от КТ.

Срещат се много случаи в практиката, при които по уговорка между работник и работодател се ползват определен брой дни от платения отпуск, които се натрупват като часове. Това са отделни случаи на договорка, доверие и разбиране от страна на работодателя и работника или служителя.

Но трябва да знаете, че това не е изрично уговорено в закона.

Аз считам, че независимо от това, че няма законова регламентация на тази възможност, ако работодателят е съгласен, може часовете, които лицето не работи, да се натрупват и да се ползват като платен или неплатен отпуск.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x