Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Ползване на платен отпуск през първи месец на назначаване

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ Новопостъпил служител има общ трудов стаж 1 година и 16 дни. За съответната длъжност му се полагат 25 дни платен годишен отпуск. Има ли право да ползва 5 дни платен отпуск още през първия месец на назначаване, след като има 11 отработени дни?


Отговор:
Съгласно чл. 155 от Кодекса на труда (КТ), всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск. При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 4 месеца трудов стаж.

Съгласно чл. 33 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, когато работник или служител с придобито право на отпуск премине на работа в друго предприятие, за календарната година на постъването той ползва платен годишен отпуск пропорционално на прослужените месеци в това предприятие.

Когато след ползване на платения годишен отпуск в пълен размер трудовото правоотношение се прекрати в същата календарна година, работникът и служителят не дължат обезщетение на предприятието за частта от отпуската, за която не са отработили съответното време. До края на същата календарна година работникът и служителят нямат право да ползуват платен годишен отпуск, освен ако за новата работа се предвижда отпуск в по-голям размер.

Аз считам, че няма пречка на лицето да бъде разрешено да ползва 5 дни платен годишен отпуск, след като има 11 отработени дни.

Но, съгласно чл. 172 от КТ, платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя само след писмено разрешение от работодателя.
 
С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x