Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Плащане на обезщетение за пенсиониране, когато лицето ще продължи да работи за същия работодател след пенсиониране

Василена Христова Отговор, предоставен от
Василена Христова
Въпрос:

➤ Служителка работи при нас повече от 20 г. Този месец ще придобие право на пенсия и ще се пенсионира. Ние искаме тя да остане да работи при нас и тя е съгласна. Кога ще трябва да й се плати обезщетението за пенсиониране, когато се пенсионира ли? Ще загуби ли право на това обезщетение, ако не го изплатим веднага или то може да се плати и в последствие?


Отговор:
Съгласно чл. 222, ал. 3 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Това обезщетение може да се изплаща само веднъж.

Видно от цитирания текст е, че изискването на закона е към датата на прекратяване на трудовото правоотношение лицето да е придобило право на пенсия. Или казано по друг начин, за да възникне правото на обезщетение по чл. 222, ал. 3 КТ е необходимо да са налице следните законови предпоставки:
1. прекратяване на трудовото правоотношение, независимо от правното основание за прекратяване;
2. към датата на прекратяването работникът или служителят отговаря на условията за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст, регламентирани в Кодекса за социално осигуряване.

В случая Вашата служителка може да продължи да работи по трудово правоотношение с дружеството. Работодателят ще ѝ дължи обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ при прекратяване на трудовия договор.

Преценката относно правото на работника или служителя при прекратяване на трудовото му правоотношение да получи обезщетение от две или шест брутни заплати се извършва от работодателя във всеки отделен случай.

Обезщетението по чл. 222, ал. 3 и 4 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, се дължи за изплащане не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. След изтичане на този срок работодателят дължи обезщетението заедно със законната лихва.

Относно въпросът за срока, в който се дължи обезщетението по чл. 222, ал. 3 от КТ, то той е 3-годишен, считано от деня, в който обезщетението е трябвало да се изплати по надлежния ред.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x