Плащане на обезщетение за пенсиониране, когато лицето ще продължи да работи за същия работодател след пенсиониране
Отговор, предоставен от
Василена Христова
Василена Христова
на 20 Май 2021
Въпрос:
➤ Служителка работи при нас повече от 20 г. Този месец ще придобие право на пенсия и ще се пенсионира. Ние искаме тя да остане да работи при нас и тя е съгласна. Кога ще трябва да й се плати обезщетението за пенсиониране, когато се пенсионира ли? Ще загуби ли право на това обезщетение, ако не го изплатим веднага или то може да се плати и в последствие?
Отговор:
Съгласно чл. 222, ал. 3 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Това обезщетение може да се изплаща само веднъж.
Видно от цитирания текст е, че изискването на закона е към датата на прекратяване на трудовото правоотношение лицето да е придобило право на пенсия. Или казано по друг начин, за да възникне правото на обезщетение по чл. 222, ал. 3 КТ е необходимо да са налице следните законови предпоставки: 1. прекратяване на трудовото правоотношение, независимо от правното основание за прекратяване; 2. към датата на прекратяването работникът или служителят отговаря на условията за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст, регламентирани в Кодекса за социално осигуряване. В случая Вашата служителка може да продължи да работи по трудово правоотношение с дружеството. Работодателят ще ѝ дължи обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ при прекратяване на трудовия договор. Преценката относно правото на работника или служителя при прекратяване на трудовото му правоотношение да получи обезщетение от две или шест брутни заплати се извършва от работодателя във всеки отделен случай. Обезщетението по чл. 222, ал. 3 и 4 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, се дължи за изплащане не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. След изтичане на този срок работодателят дължи обезщетението заедно със законната лихва. Относно въпросът за срока, в който се дължи обезщетението по чл. 222, ал. 3 от КТ, то той е 3-годишен, считано от деня, в който обезщетението е трябвало да се изплати по надлежния ред. С уважение: |
Още за обезщетения:
Обезщетение за пенсиониране на освободено лице, подало документи за пенсиониране преди прекратяване на трудовия договор |
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Обезщетения
02Февр2024
Обезщетение при пенсиониране по чл. 222, ал. 3 на педагогически специалист с регистриран ЕТ
от проф. д-р Любка Ценова
на 02 Февр 2024
15Дек2023
Право на обезщетение по чл. 222 от КТ за работник, подал документи за ранно пенсиониране
от проф. д-р Любка Ценова
на 15 Дек 2023
11Авг2023
Право на обезщетение по чл. 222 за лице с прекъсване в стажа
от Аспасия Петкова
на 11 Авг 2023
31Юли2023
Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ за учител
от доц. д-р Андрей Александров
на 31 Юли 2023