Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Обезщетение за оставане без работа за съкратен пенсионер

Василена Христова Отговор, предоставен от
Василена Христова
Въпрос:

➤ Прекратяваме договорите с 3-ма служителя, на които е дадено предизвестие на за съкращаване на щата, на дата 29.03.2021 г. Предизвестието вече изтича и трябва да оформим заповедите. Единият от служителите е пенсиониран. Tъй като той не може да отиде на борсата, защото получава пенсия, работодателят ще му дължи ли обезщетение по чл. 222, ал. 1 за оставане без работа, ако не започне работа до 1 месец?


Отговор:
Прекратяването на трудовото правоотношение поради съкращаване в щата става на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда. Това е прекратяване по инициатива на работодателя с предизвестие. При уволнение поради съкращаване в щата в закона е регламентирано изплащането на обезщетение на работник или служител от в чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда.

Съгласно чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда работодателя дължи обезщетение на работника или служителя при прекратяване на трудовия договор от негова страна при изрично посочени основания за прекратяване, и те са:
- поради закриване на предприятието или на част от него;
- съкращаване в щата;
- намаляване обема на работа;
- спиране на работата за повече от 15 работни дни;
- при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
- когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност.

Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата до възнаграждението получавано по прекратения трудов договор за същия срок – 1 месец. Това обезщетение е дължимо от работодателя след изтичане на срока, за който се дължи. Работникът или служителят трябва да декларира обстоятелството, че е останал без работа. Оставането без работа следва да бъде доказано от работника или служителя, обикновено чрез представяне на трудова книжка. Често това става с декларация за изплащане на обезщетение.

Счита се, че това обезщетение за оставане без работа има социална природа и носи закрилен характер - неговата цел е да компенсира работника или служителя за това, че е останал без работа не по негова вина. Обстоятелството, че служителят е пенсионер, е без значение с оглед изплащане на обезщетение по чл. 222, ал.1 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение поради съкращаване щата.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x