Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Основания за назначаване и освобождаване на продавач-консултант за 4 месеца

Теодора Дичева Отговор, предоставен от
Теодора Дичева
Въпрос:

➤ Дружество има магазин за търговия на дребно и осъществява дейност само в периода юни - септември. Назначен е продавач-консултант по чл. 68, ал. 1, т. 2 в срок до 30.09, може и за срок от 4 месеца. Заповедта за напускане е по чл. 325, ал. 1, т. 4. Тя влиза в сила от 15.08.2022 г. Считате ли, че са коректни членовете от КТ, по които е назначен и съответно уволнен работникът? Срокът на договора е до 30.09, а лицето е напуснало по-рано. Препоръчайте, ако считате за по-удачно, друг член от КТ за назначаване на този работник.


Отговор:
Характерно за срочния трудов договор до завършване на определена работа – чл. 68, ал. 1, т. 2 от КТ, е, че той няма максимална продължителност. Другата особеност при този договор е, че в него трябва точно да се определи работата, за изпълнението и за довършването на която се сключва договора, тъй като срокът е определяем чрез времето, необходимо за довършване на уговорената работа. Поради това особено важно е точното и ясно опрделяне на работта в трудовия договор, както и установяването на конкретните обстоятелства, с настъпването на които се приема, че работата е завършена.

Срокът на договора по чл. 68, ал. 1, т. 2 от КТ следва да се отпеределя от съдържанието на трудовия договор. Във въроса не е представен мотива или описанието на определената работа, предмет на договора, но предвид, че се касае за магазин за търговия на дребно, вероятно дейността е продажба на стоки. Ако предметът на договора е такъв, то няма да може да се определи срока на договора, от дейността която изпълнява работника. В случай че това трудово правоотношение е прекратено на основание чл. 325, т. 4 от КТ, поради завършване на определената работа, без обемът работа да е посочен конкретно, може да се приеме, че прекратяването на уволнението би било незаконно основно поради това, че за работника и служителя следва да съществува яснота кога точно ще изтече срокът, тъй като той е определящ за времетраенето на трудовото му правоотношение. Когато срокът не е посочен, нито е определяем съобразно други елементи на съдържанието на трудовия договор, липсва уговорка за срок. Няма пречка срокът да бъде определен чрез посочване на срок в договора на изпълнителя на съответната дейност.

Когато в трудовия договор е вписан само текстът „до завършван на определната работа“, без да е посочено в какво се състои тя, приема се, че договорът е за неопределено време, поради това, че реализирането на възложената работа изчерпва съдържанието на трудовото правоотношение, след което договорът се прекратява.

Предвид всичко гореказано, считам че не е целесъобразно срочния трудов договор за сезонната дейност да е сключен на основание чл. 68, ал.1, т. 2 от КТ. Мисля, че по-правилно е да се сключи трудв договор за сезонна работа, ако всяка година търговският обект функционира през летния сезон. Основанието в този случй би било чл. 68, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 68, ал. 3 от КТ за сезонна работа.

Какво е характерно за срочните трудови договори за сезонна работа?

Сезонна работа е всяка работа или дейност, извършването на която е свързано с четирите годишни времена – това са действията по прибирането и преработката на селскостопанската продукция, функционирането на сезонни обекти в туристическия и ресторантьорски бранш и др. В нашето трудово законодателство няма дефиниция за сезонна работа, но такава дефиниция има в два от другите закони.

В § 1 от ДР на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, в т. 25 има легална дефиниция на "сезонна работа". Това е работа, която зависи от смяната на сезоните, и е свързана с определено време на годината посредством повтарящо се събитие или поредица от събития, свързани със сезонни условия, при които необходимостта от работна ръка е значително по-голяма, отколкото при обикновени текущи работи.

В § 1 от ДР на Закона за насърчаване на заетостта, в т. 28 е предвидено, че "сезонна заетост" е заетостта, при която се работи през определени периоди от календарната година и в зависимост от природно-климатичните дадености.

Дали дейностите, за които работодателите искат да наемат работници са временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности следва да се съобразява от страните, при възникване на трудово правоотношение. Работодателят трябва да посочи вида на работата или конкретната дейност, наложила наемането на работа на сезонен работник. В тях може да се фиксира и срока, кото е последния месец от съответния сезон. В този случай трудовия договор ще се прекрати с изтичане на определения срок – чл. 325, ал. 1, т. 3 от КТ.

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

16 решения на ТРЗ казуси

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "16 решения на ТРЗ казуси"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x