Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Назначаване на работно време от 1 час

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Лице, работещо на пълен работен ден в друго предприятие, може ли да бъде назначено при нас на 1 (един) работен час на ден на основание чл. 111 от КТ? Или как можем да назначим работник/ служител за 5 часа всяка събота от месеца, когато лицето има основен трудов договор?


Отговор:
Кодексът на труда предоставя възможност на работодателите да сключват трудови договори с работниците и служителите за извършване на работа извън установеното работно време по основният му трудов договор, това гласи разпоредбата на чл. 111 от КТ. В тази връзка няма пречка да сключите трудов договор на основание чл. 111 от КТ с работно време 1 час на ден при спазване на разпоредбите на чл. 113 от КТ, касаещи работно време. Съгласно чл. 113, ал. 1, т. 1 от КТ максималната продължителност на работното време при трудов договор за допълнителен труд не може да бъде повече от 48 часа седмично за пълнолетните работници и служители.

По отношение на сключването на трудов договор с работник и служител, които желаете да работи всяка събота по 5 часа, бих препоръчала да сключите трудов договор на основание чл. 114 от КТ /трудов договор за работа през определени дни от месеца/, важно е в трудовият договор изрично да бъде посочено, че лицето ще работи всяка събота от месеца и работното време е 5 часа. 

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x