Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Командировъчни и възнаграждeния на служители, изпълняващи монтажни и ремонтни работи в Германия

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Имам фирма, регистрирана по ЗДДС в България. Възнамерявам да наема 2-ма служители и да извършваме монтажни и ремонтни работи (сглобяване на шкафове и гардероби, боядисване и подобни дейности) в Германия. Ще работим и с фирми, и с физически лица от Германия. Трябва ли да плащам командировъчни или по-различни заплати, отколкото плащам тук в България?


Отговор:
Във Вашия случай е редно лицата да бъдат командировани на основание чл. 121а, ал. 1, т. 1, буква „а“ от КТ, като тук много важно условие е да има сключен договор между фирмата и ползвателя на услугата преди командироването. При този вид командироване с лицата задължително се сключва допълнително споразумение, което трябва да съдържа информацията, посочена в чл. 2, ал. 2 от Наредба за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги. Лицата не могат да бъдат поставяни в по-неблагоприятни условия спрямо условията в приемащата държава, като това означава, че трудовото възнаграждение, платените отпуски и всички други допълнителни възнаграждения следва да са уговорени в допълнителното споразумение и да отговарят на минималните възнаграждения, които се заплащат в Германия /чл. 6, ал. 1 от горепосочената наредба/.

Освен възнаграждението, което ще получават лицата, отговарящо на възнагражденията в Германия, съгласно чл. 4 от горепосочената наредба на лицата се заплащат  и пътни пари при спазване на изискванията на тази разпоредба. Лицата е необходимо също така задължително да имат Удостоверение А1 за приложимото законодателство. 

С уважение:

 

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x