Извънреден труд по време на командировка

доц. д-р Андрей Александров
на 08 Дек 2021
Въпрос:
➤ Наш служител беше командирован в друго населено място за период от 20 календарни дни, където трябваше да проведе срещи и обучения при търговски партньор. Изплатени са му пътни, дневни и квартирни пари съгласно Кодека на труда и Наредбата за командировките в страната. Сега обаче претендира, че по време на командировката е полагал извънреден труд, включително в почивните дни през времето на командировката, за което работодателят няма информация и няма как да установи с точност. Длъжни ли сме при това положение да му платим за времето, през което твърди, че е работил извънредно?
Отговор:
Съгласно дефиницията за извънреден труд в чл. 143, ал. 1 от КТ, такъв е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време. От изложеното в запитването се налага изводът, че за положения от служителя труд в случая не е имало нито разпореждане, нито знание или мълчаливо съгласие на работодателя.
Работното време в случаите на командироване в страната се урежда в чл. 3 от Наредбата за командировките в страната: командированият спазва установеното работно време на предприятието, в което е командирован. Когато изпълнението на задачата не е пряко свързано с работата на предприятието, в което е командирован, командированият сам определя работното си време, като се ръководи от установеното за него работно време и от необходимостта да изпълни задачата в рамките на дните, определени със заповедта за командировката. Цитираните разпоредби показват относителната самостоятелност на командирования работник или служител да определя продължителността и разпределението на работното си време, за да приключи поставените му задачи. Ето защо при така описаната фактическа обстановка няма основание за заплащане на увеличено възнаграждение за положен извънреден труд. Към подобни изводи се ориентира и административната практика. Така например в отговор на МТСП от 14.11.2011 г., публикуван на Интернет-страницата на министерството, е посочено че „за времето на командировка лицето получава командировъчни пари, които по смисъла на чл. 215 от Кодекса на труда са обезщетение за неудобствата, които се създават по време на командироването. … При командироване по посочения ред не се „полага извънреден труд“, а се получава освен трудовото възнаграждение още и обезщетението по чл. 215 от Кодекса на труда, което включва пътни, дневни и квартирни пари.“ Ако служителят счита, че е налице нарушение на трудовото законодателство и работодателят неправомерно му отказва изплащането на увеличено възнаграждение за положен извънреден труд, той може да сезира Инспекцията по труда или да отнесе спора към компетентния съд. С уважение:
доц. д-р Андрей Александров
![]() |
Още за извънреден труд:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Кодекс на труда
23Авг2023
Изисквания за сключване на трудови договори за надомна работа
от Аспасия Петкова
на 23 Авг 2023
25Авг2023
Информиране на персонала за вътрешните правила за работната заплата
от Аспасия Петкова
на 25 Авг 2023
24Авг2023
Отговор от работодател на предложение за промяна на срочен в безсрочен трудов договор
от Аспасия Петкова
на 24 Авг 2023
28Авг2023
Промяна на трудов договор за преминаване на работа от вкъщи
от Аспасия Петкова
на 28 Авг 2023
31Авг2023
Информиране на персонала за реда за прекратяване на трудовите правоотношения
от Аспасия Петкова
на 31 Авг 2023
10Авг2023
Изпитателен срок при втори срочен договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 от КТ
от Теодора Дичева
на 10 Авг 2023