Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Решение на общо събрание на работниците и служтителите във връзка с раздаване на ваучери за храна

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ В Кодекса на труда е посочено следното: чл. 293. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Начинът на използуването на средствата за социално-битовото и културното обслужване се определя с решение на общото събрание на работниците и служителите.

(2) Средствата за социално-битовото и културното обслужване не могат да се изземват и използуват за други цели.

От друга страна в ЗКПО се казва, че оциални разходи, предоставени в натура са отчетените като разходи социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от Кодекса на труда или от ръководството на предприятието.

Чета и противоречиви твърдения, че може да се вземе по решение на общото събрание на работниците и служителите ИЛИ по решение на ръководството. Начинът, сроковете/ процедурите за раздаване на ваучери за храна във фирмата ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ли е да минават през общо събрание на служителите ИЛИ може само по решение на ръководството да се разпише процедурата в правилника за вътрешния трудов ред? Ако е абсолютно задължително да минава през общо събрание на служителите моля да препоръчате облекчен режим за това - например всички ли трябва да се разпишат на Протокола от Общото събрание с взетите решение или може да се излъчат делегати измежду служителите (примерно 10 души от цялата компания), които да гласуват, респективно да се подпишат просто на Протокола от Общото събрание?


Отговор:
Съгласно чл. 6, ал. 1 от КТ, общото събрание се състои от всички работници и служители. Но когато организацията на труда или други причини не позволяват функционирането на общото събрание, тогава по инициатива на работниците или по инициатива на работодателя може да се създаде общо събрание на пълномощниците. Това общо събрание се състои от представители на работниците и служителите, избрани за определен срок отново от работниците и служителите.

Във Вашия случай и съгласно чл. 293, ал. 1 от КТ е задължително да има общо събрание на работниците/ служителите и е възможно да бъдат излъчени пълномощници, които да представляват работниците/ служителите на общото събрание.


С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x