Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Ваучери за храна, непотърсени от служителите, които следва да ги получат

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Във фирмата се предоставят ваучери за храна в размер 60 лв. месечно на абсолютно всички служители. Служителите се уведомяват по мейл и следва да дойдат на място за получаване срещу подпис, но сме хоум офис на 100 процента и отлежават ваучери месеци назад, които служителите просто не идват да си получат на място. Колко време трябва да пазим ваучерите за получаване от служителите при поискване - може би 3 години, колкото е давността за получаване на трудовото възнаграждение или можем да заложим по-кратък срок по наша преценка? Доколкото ваучерите са социална придобивка, не са записани в трудовите договори като част от възнаграждението, но пък ги има в офертите, които изпращаме на служителите, когато им предлагаме работа, то тези ваучери приравняват ли се на част от трудовото възнаграждение? Защото една от идеите ни е да ги пазим известно време и ако служител не си ги получи до 6 месеца например - фирмата да ги дарява. Ако се приравняват на трудово възнаграждение, то може би по-скоро със съгласието на служителя ще може да се даряват, а не по преценка едностранно на работодателя. Ваучерите за храна имат срок на валидност. Ако не са получени дълго време и срокът им е изтекъл, то длъжни ли сме като работодател да преиздаваме нови ваучери с нова валидност, ако бъдат потърсени от служителите със закъснение (например, ако приемем, че в срок от 3 години могат да бъдат поисквани, както трудовото възнаграждение)?


Отговор:
Нека на първо място да уточним, че съгласно чл .14 от Наредба 7 от 09.07.2003 г., ваучерите за храна се предоставят при условия, уговорени между работодателя и представител/ите на работниците и служителите и/или представител/ите на синдикалните организации на работниците в предприятието. Съгласно чл. 2, ал. 1 към горепосочената наредба, чрез ваучерите за храна работодателите предоставят на лица, работещи по трудови правоотношения и по договори за управление, средства за храна отделно от възнаграждението им. Предоставянето на ваучерите за храна може да бъде извършено по реда на чл. 294 от КТ със средства от СБКО, т.к. ваучерите за храна са социална придобивка, която се предоставя на работниците или служителите в натура, когато са предоставени по реда и начина посочен в чл. 293 от КТ. Чл. 293 от КТ гласи, че начинът на използването на средствата за социално-битовото и културното обслужване се определя с решение на общото събрание на работниците и служителите и не могат да се изземват и използват за други цели.

Това означава, че във връзка с ваучерите за храна трябва да имате разписани ясни и точни правила, които да са обсъдени с общото събрание на работниците.

В тези правила следва да опишете в какъв срок лицата следва да получат ваучерите за храна и по какъв начин, какъв е срокът на тяхната валидност и колко време се съхраняват от работодателя.

Неизползваните ваучери за храна, на които е изтекъл срокът на валидност, би следвало да бъдат върнати на оператора, които ги е издал.

Както вече уточних, ваучерите за храна са отделно от трудовото възнаграждение, но би следвало да бъдат описани освен в правилата на фирмата във връзка с получаването на ваучерите за храна, така и във вътрешните правила за работната заплата като социална придобивка.

По отношение на даряването на ваучерите за храна, не е невъзможно, но предвид това, че ваучерите за храна се предоставят на лица, работещи по трудовото правоотношение и лицата по договор за управление и контрол, но са отделно от трудовото им възнаграждение, както и съобразно разпоредбата на § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО, която гласи: „34. "Социални разходи, предоставени в натура" са отчетените като разходи социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от Кодекса на труда или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. Не е налице предоставяне на социални разходи в натура, когато между работодателя или възложителя и лицата по изречение второ са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма по отношение на получените социални придобивки“, моето мнение е, че даряването на неполучените ваучери за храна трябва да бъде ясно разписано в правилата на фирмата във връзка с ваучерите за храна, както и да бъде налице съгласие от страна на работниците.

По отношение на преиздаването на ваучерите за храна до 01.08.2010 г. в сила беше ал. 3 към чл. 23 от Наредба 7 от 09.07.2003 г., която уреждане възможността за преиздаване на изтеклите ваучери за храна в срок до 30 дни след тяхното изтичане. От 01.08.2010 г. тази алинея е отменена и преиздаване на ваучерите не е предвидено, но аз бих Ви препоръчала да прегледате обстойно договора с оператора, които ви издава ваучерите за храна и какво точно е описано в него в тези случаи, както и да ви уточнят каква точно е процедурата във връзка с ваучерите с изтекъл срок.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

Наредба 7 от 09.07.2003 г.

КТ

ЗКПО

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x