Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Промяна на втори трудов договор при прекратяване на основния

Василена Христова Отговор, предоставен от
Василена Христова
Въпрос:

➤ При нас работи служителка на допълнителен договор за 4 часа. Тя има друг трудов договор - основен, като работодателят ѝ по този договор я освобождава. Ние ще я назначим на 8 часа при нас, от 19.04.2021 г., с допълнително споразумение към договора ѝ. Как да ѝ бъдат отразени трудовият и осигурителият стаж в трудовата книжка? Има ли пречка лицето да работи само по допълнителен трудов договор, когато първият договор се прекрати или трябва да запишем в споразумението, че договорът става основен?


Отговор:
Разпоредбите на КТ допускат полагане на допълнителен труд при други работодатели. Съгласно чл. 111, ал. 1 от КТ, работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение. Съгласно чл. 113, ал. 1 от КТ максималната продължителност на работното време по трудов договор за допълнителен труд заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение при подневно изчисляване не може да бъде повече от: 
1. 40 часа седмично - за ненавършилите 18-годишна възраст работници и служители;
2. 48 часа седмично - за другите работници и служители.
 
При изричното им писмено съгласие работниците и служителите по ал. 1, т. 2 могат да работят и повече от 48 часа. Работникът или служителят по чл. 111 дава писменото си съгласие за работа повече от 48 часа седмично на работодателя, при когото работи. Писменото съгласие на работника или служителя по чл. 111 за работа повече от 48 часа седмично се дава на работодателя - страна по трудовия договор за допълнителен труд. Продължителността на работното време се изчислява за период, не по-дълъг от 4 месеца. Във всички случаи на полагане на допълнителен труд общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна и седмична почивка, установена с КТ.
 
Прекратяването на основния трудов договор при първия работодател се отразява от него в трудовата книжка, като в нея се отбелязва датата на прекратяване и придобитият по този договор трудов стаж. Трудовата книжка би трябвало да се предаде на втория работодател.
 
С прекратяването на основния трудов договор, допълнителният губи своя специфичен характер. Когато лицето няма основно трудово правоотношение, то не може да съществува и трудов договор за допълнителен труд. В този случай имаме отпадане на основание за сключване на договора за допълнителен труд. Предвид това, при прекратяването на основния трудов договор следва да бъде прекратен и договорът на допълнителен труд.

В случай че работодателят по трудовият договор за допълнителен труд, както е във Вашия въпрос, желае да продължи своите отношения с лицето – служител, то трябва да бъде сключен нов трудов договор. Този нов трудов договор се вписва в трудовата книжка.
 
Най-лесно би било прекратяването на трудовият договор по чл. 111 от КТ да бъде извършено на основание чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ – по взаимно съгласие на страните и лицето да бъде назначено на нов трудов договор на 8 часа, който ще бъде и основен.

С уважение:

Нормативна рамка

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x