Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Прилагане на Колективен трудов договор, който не е в сила

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Дали основания в Колективен трудов договор (ако той не е в сила) биха останали същите, като например плащания на заплати, ПГО 1-ва част 60 лв., членски внос, извънредно полагане на труд, отпуск кръводаряване, смърт на близък роднина, отпуск по чл. 168 за 2 и 4 дни, обезщетения по чл. 222 при прекратяване, при прекратяване на на трудов договор по чл. 325, т. 9 и чл. 327, т. 1?


Отговор:
В случаите, когато един Колективен трудов договор вече не е в сила, се прилага новият Колективен трудов договор, ако е сключен такъв, а ако не е - тогава се спазват разпоредбите на КТ.

Във връзка с Колективното трудово договаряне се спазват разпоредбите на чл. 50 до чл. 60 от КТ. Съгласно чл. 54, ал. 2 от КТ един Колективен трудов договор е със срок на действие 1 година, освен ако не е уговорено друго в него, но за не повече от 2 години. Това означава, че през този период се прилагат разпоредбите на действащия КТД; след като КТД не е в сила, работодателят няма правно основание да го прилага.

Във Вашия случай това означава, че всички плащания, които сте правили до момента на действие на КТД, не могат да останат същите, вече започвате да прилагате новия КТД, а ако не е сключен такъв, спазвате разпоредбите на КТ. 

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x