Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Вписване на заплащане на нощен труд в трудови договори или допълнителни споразумения

Василена Христова Отговор, предоставен от
Василена Христова
Въпрос:

➤ За няколко наши служители въведохме сумирано отчитане на работното време и ги разделихме да работят на смени, защото имаме много работа през последните месеци. Тъй като късната смяна приключва работа между 23:30 и 00:00 часа, на тях им начисляваме и плащаме нощен труд. Трябва ли да запишем в договорите им или в допълнителни споразумения че ще им се плаща нощен труд?


Отговор:
Нощен е трудът, който се полага от 22:00 до 06:00 часа. Съгласно чл. 261 от КТ положеният нощен труд се заплаща с увеличение, уговорено между страните по трудовото правоотношение, но не по-малко от размерите, определени от Министерския съвет.

Съгласно чл. 8 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата за всеки отработен нощен час или за част от него между 22:00 ч. и 06:00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер не по-малък от 0,15 на сто от минималната работна заплата, установена за страната, но не по-малко от един лев. С колективен трудов договор, с вътрешни правила за работната заплата или с индивидуален трудов договор могат да се определят по-високи размери на допълнителните трудови възнаграждения, определени с наредбата.

Вътрешните правила за работната заплата се утвърждават от работодателя и не могат да противоречат на нормативните актове и на условията, договорени в колективния трудов договор. Във вътрешните правила за работната заплата задължително се включват редът и начинът за определяне и изменение на допълнителните трудови възнаграждения.

В чл. 66, ал. 1 от КТ са определени задължителните елементи от съдържанието на трудовия договор. Сред тях попадат допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер и продължителността на работния ден или седмица. От тук следва, че още при сключването на трудовия договор в него следва да се предвиди, че ще се полага труд през нощта или това трябва да бъде договорено в последствие с допълнително споразумение между страните.

С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x