Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Прекратяване на болничен 2 дни преди изтичането му

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Служителка на ТД има издаден болничен от личния лекар за 7 дни. Служителката, обаче, вече е добре и последните 2 дни от болничния я викат да работи и тя е съгласна. Личният лекар обаче не иска да намали дните на болничния и възниква въпросът какво може да се направи, за да се прекрати болничния на служителката и да се върне на работа 2 дни преди да е изтекъл болничния?


Отговор:
Съгласно чл. 19, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза, когато лицето, което ползва отпуск по болест, заяви, че работоспособността му е възстановена преди изтичане на дните, посочени в болничния лист, и ако лекуващият лекар/ лекарят по дентална медицина или ЛКК, издал болничния лист, установи това, той може да прекрати отпуска.

В този случай издаденият болничен и данните подадени в електронният регистър по чл. 33, ал. 5, т. 12 от КСО се анулират и се издава нов болничен лист.

Ал. 2 към горепосоченият член от Наредбата за медицинската експертиза гласи, че нарушаването на режима, определен в издадения болничен лист, не се приема като основание за прекратяване на отпуската за временна неработоспособност. Това означава, че след като лицето заяви, че работоспособността му е възстановена и лекуващият лекар установи това, може да прекрати болничния, но след като лекуващият лекар не желае да анулира вече издадения болничен и да издаде нов с намален брой дни, то тогава лицето няма право да се върне на работа.

Лицето, съгласно чл. 18, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза, не може по своя преценка без разрешение на лекуващия лекар или ЛКК да се върне на работа преди изтичане на болничния. Във вашия случай лицето не следва да бъде допуснато на работа след като лекуващият лекар не желае да прекрати отпуската му по болест. 

С уважение:

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x