Последователни трудови договори между едни и същи страни
Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
доц. д-р Андрей Александров
на 04 Март 2022
Въпрос:
Възнамеряваме да сключим трудов договор с лице, което е работило при нас и преди (за около две години). Тогава прекратихме договора по взаимно съгласие. Договорът, който искаме да сключим сега, може ли да е срочен (защото ще наемем лицето по проект със срок 2 години), или трябва да е безсрочен (защото то е работило вече при нас на безсрочен договор)?
Отговор:
Трудовото ни законодателство не съдържа принципна забрана нито за стъпване в последователни трудови правоотношения на едни и същи страни, нито за вида на тези правоотношения – срочни или безсрочни. Съществуват само някои ограничения за повторно сключване на срочен трудов договор от определен вид (вж. чл. 68, ал. 4 от КТ), но те не следва да се тълкуват разширително и да се приема, че принципно е недопустимо същият работник или служител да постъпи отново на работа при своя бивш работодател и видът на сключения договор да е срочен.
Важно е обаче да се направи една уговорка: българското трудово законодателство изхожда от принципа, че трудовият договор за неопределено време е правилото, а срочният трудов договор – изключението. Затова към сключването на срочни договори трябва да се пристъпва само когато са налице конкретни обективни обстоятелства, обуславящи срочността им. За трудовия договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 от КТ това е временният, сезонен или краткотраен характер на дейността, за срочния договор по чл. 68, ал. 1, т. 2 от КТ – завършването на точно определена работа и т.н. Смисълът е, че трудовото правоотношение за неопределен срок създава стабилност и сигурност за работника или служителя, а срочният трудов договор поначало е източник на средства за по-ограничен период от време. Препоръчително е, преди да се обмисля сключването на срочен трудов договор, да се направи внимателна преценка дали клаузата за срок би „издържала“ евентуална проверка от контролните органи по спазване на трудовото законодателство или съдебен контрол. Доколкото в запитването се споменава работа по проект, вероятно се планира сключването на срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 2 от КТ (до завършване на определена работа). Добре е обаче предварително да се помисли доколко сигурно е приключването на работата в планирания за това срок, как се удостоверяват началото и краят на проекта, само по този проект ли ще работи служителят. Ако работата на служителя например не е тясно обвързана с конкретния проект, клаузата за срочност може да се окаже недействителна, а работодателят да понесе отговорност за допуснатото нарушение на трудовото законодателство.
С уважение:
доц. д-р Андрей Александров
|
Още за срочен трудов договор:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Кодекс на труда
30Авг2024
Договор със служител, който ще се обучава във ВУЗ за сметка на работодателя
от проф. д-р Любка Ценова
на 30 Авг 2024
13Май2024
Работа при режим на разположение - изисквания и нормативна рамка
от Аспасия Петкова
на 13 Май 2024
22Март2024
Трудов договор по чл. 114 за работа само в събота и неделя
от Теодора Дичева
на 22 Март 2024
28Февр2024
Продължаване на ТД с украински гражданин с удължен период на предоставена временна закрила
от Аспасия Петкова
на 28 Февр 2024
22Дек2023
Едностранна промяна в датата на изплащане на трудовите възнаграждения от страна на работодателя
от проф. д-р Любка Ценова
на 22 Дек 2023
02Ноем2023
Допълнителен договор с главен счетоводител, който временно ще изпълнява функциите на ТРЗ
от проф. д-р Любка Ценова
на 02 Ноем 2023