Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Попълване на стаж в трудова книжка при прекратяване на два трудови договора

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ Лице е назначено едновременно в две фирми - във фирма Х е с трудов договор съгласно чл. 67, ал. 1 от КТ на 4-часов работен ден, а във фирма У е с трудов договор съгласно чл. 67, ал. 1 от КТ на 2-часов работен ден. Лицето е освободено от фирма У на 11.06.2021 г., а от фирма Х - на 24.06.2021 г. Служителят си носи трудовата книжка за попълване, обаче тъй като и двете фирми се водят при нас, при така пуснати трудови договори, стажът и от двете фирми ли трябва да се попълни в книжката?


Отговор:
Съгласно чл. 40, ал. 1 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, необходимите документи за неговото удостоверяване са данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО, трудови, служебни, осигурителни книжки и с документ по утвърден образец.

Задължение за водене на трудова книжка има само работодателят по основното трудово правоотношение по смисъла на  § 1, т. 12 от ДР на КТ.

По договора за допълнителен труд работодателят може да издаде, ако е необходимо и ако се изисква от НОИ Удостоверение за осигурителния стаж (обр. УП-3), тъй като договорът за допълнителен труд не се вписва в трудовата книжка, и УП 2 за удостоверяване на осигурителния доход, ако НОИ има изискване за издаване и на този документ.

С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x