Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Издаване на УП-2 и УП-3 за напуснал служител

Василена Христова Отговор, предоставен от
Василена Христова
Въпрос:

Наш служителк напусна през месец 02.2021 г. и ние сме оформили трудова книжка. Тази седмица се обади и попита защо не сме издали УП-тата? Длъжен ли е работодателят, когато служител напуска, заедно с трудовата книжка да даде и УП-2 и УП-3 на служителя? Трябва ли да издадем УП-тата на служителката?


Отговор:
До 31.12.2014 г. в КСО беше предвидено, че при всички случаи на прекратяване на трудовото правоотношение работодателят задължително да издава документите образци УП-2 за осигурителен доход и УП-3 за осигурителен стаж.
 
Съгласно новата редакция на чл. 5, ал. 7, т. 2 от КСО осигурителят е длъжен по искане на осигуреното лице или негов представител да издава безплатно, в 14-дневен срок, документи за осигурителен стаж и/или осигурителен доход, и/или категория труд за периоди преди 1 януари 2000 г. Всяко лице, при прекратяване на трудовото правоотношение може да поиска да му бъдат издадени УП-2 и УП-3, за периоди преди 1 януари 2000 г, при което работодателят е задължен да му ги издаде. Причината за тази промяна е функционирането от 1997 г. на Регистъра на осигурените лица към Националния осигурителен институт, в който се съдържа информация за осигурителния стаж и осигурителния доход на лицата.
 
Също така осигурителяt е длъжен и по искане на длъжностните лица по чл. 40, ал. 3, чл. 54ж, ал. 1 и чл. 98, ал. 1 да издава безплатно, в 14-дневен срок, документи за осигурителен стаж и/или осигурителен доход, и/или категория труд на осигурени при него лица, както и да удостоверява факти и обстоятелства, свързани с такива документи, съгласно чл. 5, ал. 7, т. 3 от КСО.
 
Осигурителният стаж на лицата се установява с данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 КСО, с трудови, служебни, осигурителни книжки и с документ по утвърден образец. Осигурителният доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, се установява с данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 КСО или с осигурителна книжка, както и с документ по утвърден образец.
 
Съгласно чл. 40, ал.4 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж „за времето след 31 декември 2002 г., ако продължителността на осигурителния стаж за лицата, работещи по трудово или по служебно правоотношение, е равна на продължителността на трудовия или на служебния стаж, в трудовата или в служебната книжка при прекратяване на правоотношението се вписва от осигурителя следният текст: "Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов (служебен) стаж.". Ако в трудовата или в служебната книжка не е направено посоченото вписване, осигурителният стаж се установява с документ по образец, утвърден от управителя на Националния осигурителен институт, издаден от осигурителя.
 
Спрямо зададеният въпрос: Работодателят е длъжен да издаде и предостави на служител документи УП-2 и УП-3, в срок от 14 дни, в случай че:
1. в трудовата книжка при прекратяване на правоотношението не е вписан „Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов стаж.", за периоди след 31.12.2002 г.
2. когато документите УП-2 и УП-3 касаят периоди преди 1 януари 2000 г.

С уважение:

Нормативна рамка

КСО

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x