Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Ползване на платен отпуск едновременно по 2 трудови договора

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Лице има основен трудов договор на 8 часа и допълнителен при друг работодател на основание чл. 111 от КТ на 2 часа дневно. Правото на отпуск по допълнителния трудов договор пропорционално ли е на работното време 2 часа, тоест само 5 работни дни в годината по този договор? Едновременно ли трябва да се ползват платените отпуски при единия и другия работодател? Ако е така, когато тези пет дни се изчерпят и лицето продължава да е в отпуск по първото правоотношение, а вече няма останал отпуск по второто, води ли се в неплатен отпуск? Имайки предвид, че в действащото ни трудово право не откриваме задължително изискване отпускът по основно и допълнително трудово правоотношение да се използват едновременно?


Отговор:
Съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, когато работникът или служителят работи през част от законоустановеното работно време, има право на платен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж. Това означава, че по трудовия договор за допълнителен труд при друг работодател, сключен на основание чл. 111 от КТ, лицето ще има право на платен отпуск пропорционално на времето, което му се зачита за трудов стаж, в случая на 5 работни дни за годината, както сте посочили и Вие.

По отношение на ползването на платеният отпуск, както и Вие сте посочили, в действащото законодателство няма изискване платеният отпуск по основния и по допълнителния трудов договор да се ползват едновременно. Това означава, че в случаите, когато се ползва платен отпуск по основното трудово правоотношение, а полагаемият платен отпуск по допълнителния трудов договор не достига или се е изчерпал, има два варианта – или лицето да работи по допълнителния трудов договор, или да му бъде разрешен неплатен отпуск или друг вид отсъствие.

Въпреки че няма изрична разпоредба за едновременно ползване на отпуск по двете трудови правоотношения, както вече уточнихме, такова ползване е препоръчително от гледна точка на това да се спази социалният смисъл на платеният годишен отпуск, който е работникът или служителят да се откъсне от  трудовия процес.
 
 С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x