Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отпуски и обезщетения, свързани с деца, при положение че майката не е осигурена у нас

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Ако съпругата на осигурен в България не работи в страната, т.е. не е социално осигурена, то той може ли да се възползва от отпуска от НОИ 15 календарни дни и 2 месеца и съответното обезщетение?


Отговор:
За да има право на обезщетение при раждане на дете до 15 календарни дни, лицето трябва да отговоря на следните условия:
- Към началото на отпуската лицето да е осигурено за общо заболяване и майчинство;
- Да има най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство;
- Да му е разрешен съответният вид отпуск.

Ако лицето отговаря на тези условия, има право на обезщетението при раждане на дете до 15 календарни дни, като този вид отпуск се разрешава от датата на изписване на детето от болницата, като това обстоятелство се удостоверява със служебна бележка от болницата.

По отношение на обезщетението за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата, условията са следните:
- към началото на отпуска лицето да е осигурено за общо заболяване и майчинство;
- да има най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст или при един и същ работодател;
- да му е разрешен съответният вид отпуск;
- датата, от която се иска изплащане на обезщетението, да не е преди 1 август 2022 г., тъй като разпоредбата на чл. 53ж от КСО е в сила от 1 август 2022 г.;
- датата, от която се иска изплащане на обезщетението да не е преди на навършване на 2-годишна възраст на детето и след навършване на 8-годишната му възраст;
- да не са ползвали отпуск по чл. 163, ал. 10, чл. 164, ал. 3, чл. 164б, ал. 2 и 5 или чл. 167, ал. 1 (т. е. отпуските при раждане на дете, отглеждане на дете до 2-годишна възраст и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, които бащата/ осиновителят има право да ползва със съгласието на майката/ осиновителката, както и отпуските при смърт или тежко заболяване на майката/осиновителката). За определяне правото на лицата на нововъведения отпуск използваните периоди от изброените видове отпуски се отчитат общо да не надхвърлят 2 месеца;
- когато бащата (осиновителят) е ползвал отпуск по чл. 163, ал. 10, чл. 164, ал. 3, чл. 164б, ал. 2 и 5 или чл. 167, ал. 1 за период, по-малък от 2 месеца, той има право на отпуск в размер на разликата между 2 месеца и ползвания отпуск (чл. 164в, ал 2).
- паричното обезщетение не се изплаща при смърт на детето, лишаване на бащата от родителски права или даване на детето за осиновяване, при прекратяване на осиновяването, при настаняване на детето в заведение на пълна държавна издръжка или по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето;
- Самоосигуряващите се лица, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, също имат право на парично обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, когато отговарят на условията по чл. 53ж от КСО.

Ако лицето отговоря на тези условия има право и на този вид обезщетение.

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

16 решения на ТРЗ казуси

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "16 решения на ТРЗ казуси"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x