Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отпуск по болест през време на платения годишен отпуск

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

➤ По време на ползването на платен годишен отпуск наша служителка се разболя, за което ѝ е издаден болничен лист. Трябва ли да ползва отпуск по болест? Има ли право след отпуска по болест да продължи да ползва остатъка от разрешения платен годишен отпуск?


Отговор:
Ползването на друг вид отпуск е основание за прекъсване на ползването на платения годишен отпуск (чл. 175 от КТ). Отпускът поради временна неработоспособност се разрешава от здравните органи. Той е еднакво задължителен и за двете страни по трудовото правоотношение и не зависи от тяхното желание и преценка. Ползването на такъв отпуск прекъсва трудовата дейност, респ. други видове отпуск.

В случая ползването на платения годишен отпуск от служителката се прекъсва от датата, от която е разрешен отпускът поради временна неработоспособност. За целта въз основа на болничния лист работодателят издава писмена заповед за прекъсване ползването на този отпуск.

Остатъкът от платения годишен отпуск не може да се ползва автоматично веднага след отпуска поради временна неработоспособност. Необходимо е отново да бъде изпълнена процедурата за постигане на съгласие между страните за ползване на платения годишен отпуск – служителката да подаде молба, която да бъде приета от работодателя и да бъде издадена нова заповед за ползване на отпуск.

С уважение:
 
доц. д-р Андрей Александров
 
 
Нормативна рамка

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x