Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

От 1-ви юни майките, върнали се по-рано на работа, получават 50% от майчинството си

PortalTRZnormativi.bg Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
НОИ информира, че от  днес - 1 юни влизат в сила изменения и допълнения в Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване.
 
Промените са в резултат на изменения в КТ и КСО и с тях се въвеждат нови видове отпуски и обезщетения и се разширява кръгът на правоимащите лица.
 
С новия чл. 50а от КСО се позволява на майката (осиновителката) да получава парично обезщетение в размер на 50 на сто от обезщетението за бременност и раждане, в случай че се върне по-рано на работа и не използва изцяло полагащия ѝ се отпуск. Това тя ще има възможност да направи след 135-тия календарен ден от излизането си в майчинство, като с оглед да се възползва от правото си на обезщетение, нейното дете не трябва да е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка. Другите условия са детето да не се отглежда от приемно семейство, нито от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.
От 1 юни 2017 г. с право на парично обезщетение за период от 15 календарни дни (бащинство) разполагат и бащите-осиновители на деца до 5 г., като за начална дата на получаването му се счита датата на предаване на детето за осиновяване.
От същата дата с право на парично обезщетение след навършване на 6 месеца на детето за остатъка до навършване на 1 годинка, освен бащата (осиновителя) вече разполага и един от родителите на майката, в случай че бащата е неизвестен; един от родителите на майката (осиновителката) или на бащата (осиновителя), в случай че бащата (осиновителят) е починал или един от родителите на самотната осиновителка. При смърт или тежко заболяване на майката (осиновителката), възпрепятстващо я да гледа детето, паричното обезщетение за бременност и раждане, за отглеждане на малко дете или при осиновяване на дете от 2 до 5-годишна възраст се плаща на лицето, поемащо грижите за него (баща, осиновител, баба, дядо, настойник).
 
Новите образци на декларации, заявления-декларации и удостоверения за плащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО са публикувани на Интернет страницата на НОИ , в рубрика „За потребителя“/ „Формуляри“/ „Формуляри за временна неработоспособност и майчинство“.


източник: noi.bg

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x