Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

От 1-ви август се въвежда ново обезщетение за бащите и осиновителите на деца до 8 г.

PortalTRZnormativi.bg Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
От 01-ви август тази година влизат в сила промени в КТ и КСО, с които се въвежда право на отпуск и парично обезщетение на бащите/ осиновителите на деца до 8 години.
 
Тези права са за период от 2 мес., ако съответните лица не са ползвали отпуски при раждане на дете (след 6-мес. възраст на детето), отглеждане на дете до 2 г. и при осиновяване на дете до 5 г., на които имат право със съгласието на майката, както и тези при смърт или тежко заболяване на майката. Когато бащата или осиновителят е ползвал някои от тези отпуски за по-кратко от 2 мес., той има право на отпуск за разликата между 2 мес. и използвания отпуск.
 
До обнародването на промените в Наредбата за паричните обезщетения и помощи и в образците към нея, със заповед на управителя на НОИ са утвърдени:
- заявление-декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) на основание чл. 53ж от КСО - изтеглете го тук >>>
- удостоверение от осигурителя относно правото на парично обезщетение на осигурено лице - изтеглете го тук >>>
- удостоверение относно правото на парично обезщетение на самоосигуряващо се лице - изтеглете го тук >>>
 
До 14-ти септември тази година вкл. НОИ ще приема данни от старите образци на приложения № 10 и 11 за плащане на парични обезщетения. От 15-ти до 18-и септември ще спре приемът на данни от удостоверения, заради актуализирането на програмните продукти и системи, които обслужват приема и валидирането на данни за плащане на паричните обезщетения.
 
След 18-ти септември ще се приемат само данни от утвърдените образци на удостоверения (в сила от 01-ви август 2022 г.), без значение за кои периоди ще се отнасят.
 
източник: nssi.bg
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x