Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Ограничения за бременна служителка при работа на СИРВ

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ Какви са ограниченията за бременните служителки? Имаме бременна служителка, която работи на график на сумирано изчисляване на работното време като телефонен оператор, работа от разстояние. Има часове между 22:00 и 23:00 часа, в които полага нощен труд, когато е късна смяна, има и извънреден труд, когато на тримесечието ѝ се засекат отработените часове. Ако има ограничения и задължения за бременните - те влизат в сила, ако тя ни представи медицински документ, с който удостоверява бременността си пред нас като работодател, нали? Ако не е представила такъв документ, но донесе болничен, от който е видимо, че се касае за състояние, свързано с бременност, то това също ли се счита за своеобразно уведомяване?


Отговор:
Съгласно чл. 313а от Кодекса на труда, за да могат да се ползват права в установените в КТ случаи при бременност, работничката или служителката следва да удостовери състоянието на бременност пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи (чл. 313а, ал. 1 от КТ). Такъв документ може да бъде амбулаторен лист, медицинско удостоверение или друг, но задължително издаден от компетентен здравен орган. На практика това означава, че устното уведомяване не е достатъчно, за да възникне специалната закрила по КТ. Не е достатъчно и писменото уведомяване, ако към него няма приложен медицински документ. В случая болничният лист с диагноза бременност може да послужи като надлежен документ.

Правата при полагане на труд от бременни жени са свързани с/със:
 - забрана за полагане на нощен и извънреден труд - (нощен труд - чл. 140, ал. 4, т. 2 от КТ и извънреден труд - чл. 147, ал. 1, т. 2 от КТ);
 - работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършат през работно време (чл. 157, ал. 2 от КТ);
 - работодателят не може да възлага, както и да задължава бременната да извършва работа, която излага на опасност или застрашава сигурността и здравето ѝ;
 - възможно е и трудоустрояване на бременна работничка или служителка по предписание на здравните органи. Бременната служителка може да откаже изпълнението на работа, която е определена като вредна за здравето на майката или детето или за която след оценка на риска е определено, че представлява съществен риск за здравето на майката или на нейното дете (чл. 307 от КТ);
- работодателят не може да командирова бременна жена без нейното писмено съгласие (чл. 310 от КТ);
- бременна работничка или служителка има закрила при уволнение.

Когато характерът на производствения процес налага, работата в предприятието се организира на две или повече смени (чл. 141, ал. 1 КТ). Работата при условията на смени и сумирано изчисляване на работното време (СИРВ) са въпроси на организацията на работното време, които са в правомощията на работодателя. Кодексът на труда не съдържа забрана за сменна работа на бременни работнички и служителки, но ако в смяната има нощни часове, бременната не може да работи през тази смяна поради забраната за полагане на нощен труд.

Следва да се има предвид, че в Наредба № 7 от 16.06.1993 г. за вредните и тежките работи, забранени за извършване от жени, са определени производства и работи, в които не се допускат бременни през целия период на бременността и майки през периода на кърмене, както следва:
1. Работи, свързани с отделянето на токсични химически вещества с концентрации над пределно допустимите хигиенни норми, а така също с експозиция на канцерогени и мутагени.
2. Работи, свързани с вибрации, шум, ултразвук, електромагнитни вълни над допустимите хигиенни норми.
3. Производства и видове работи, при които температурата на работната среда е по-висока от допустимите хигиенни норми.
4. Работи, при които физическото натоварване е над 2,4 ккал/ мин, и работи, свързани с вдигане и носене на тежести над 5 кг.
5. Работа със закрити източници на йонизиращи лъчения (през целия период на бременността).
6. Работи, свързани с възбудители на инфекции, паразитни и гъбични заболявания. 

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x