Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Обезщетения при дисциплинарно уволнение на лице поради самоотлъчка

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

Лице, което е назначено на постоянен трудов договор /основен/, считано от 08.02.2022 г и на допълнителен по чл. 110 при същия работодател считано от 01.07.2022 г. през м.октомври 2022 г. не се явява на работа в три последователни дни: 24-ти, 25-ти, 26-ти. Не е уведомило длъжностното лице, което изготвя графика за работно време, и работодателя си в лицето на директора. Изпратено му е писмо на 26.10.2022 г., в което се искат писменни обяснения в срок за неявяването на лицето на работа. Писмото е върнато с обратна разписка /недоставено/. Лицето не е декларирало настоящ адрес при постъпване на работа и поради тази причина е изпратено до постоянен адрес в провинция. Изготвени са становище и констативен протокол. Работодателят изготвя заповед за дисциплинарно наказание - дисциплинарно уволнение и лицето е освободено от работа с прекратяване на трудовия договор, считано от 01.11.2022 г. съгласно чл. 330, ал. 2, т. 6. Дължи ли обещетение една брутна заплата това лице на работодателя по чл. 221? Лицето е получило заплата за м. октомври, изплатен е нощен труд за целия месец и допълнително трудово възаграждение. Работодателят дължи ли на лицето обещетение за неизползван отпуск по чл. 224? Възможно ли е прихващане?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Обезщетения при дисциплинарно уволнение на лице поради самоотлъчка

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x