Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Обезщетение за временна неработоспособност за пенсионер, работещ на 4 часа

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

Имаме назначен служител на 21.10.2020 г. Служителят е пенсионер и е назначен на 4-часов работен ден. От началото на м.03.2021 г. е в болничен. При положение че е осигурен за всички осигурителни рискове, има ли право на обезщетение за временна неработоспособност, при какви условия и кога би го придобил, ако все още няма такова?


Отговор:
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО, работниците и служителите по трудово правоотношение се осигуряват задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица. Въз основа на тази разпоредба, всички служители осигурени за тези рискове без значение дали са пенсионери или не имат право на обезщетение за временна неработоспособност.

Според разпоредбите на чл. 40, ал. 1 и ал. 2 от КСО  и чл. 162 от КТ едно лице има право на обезщетение за временна неработоспособност, когато са изпълнени следните условия:
- Към момента на временната неработоспособност лицето да е осигурено за общо заболяване и майчинство, т.е да извършва трудова дейност, което е основание за осигуряване и да са внесени дължимите осигурителни вноски;
- Лицето да има най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство. Тук е важно да се отбележи, че шестмесечния осигурителен стаж може да бъде прекъснат или непрекъснат, както и да бъде положен при различни работодатели, като не е задължително той да бъде положен непосредствено преди използването на болничния;
- да е издаден болничен от органите на медицинската експертиза.

Във Вашия случай лицето има право на болничен, защото е осигурено за общо заболяване и майчинство, има 6 месеца осигурителен стаж, а за да му бъде изплатено и обезщетение то трябва да има издаден болничен, който работодателя да отрази във ведомостите и да представи в НОИ по надлежния ред в съответните срокове.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КСО

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x