Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Неплатен отпуск по втори трудов договор

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос: ➤ Имам работник, назначен на втори трудов договор по чл. 111 от КТ на 4 часа. Има ли право това лице да ползва 30 календарни дни неплатен отпуск, зачитащ се за трудов стаж? Ако има, имам ли задължение да внасям здравноосигурителни вноски за него, при положение че работи и се осигурява по основния си трудов договор?

Отговор:
Неплатеният отпуск е уреден в чл. 160 от КТ като правна възможност, която може да се реализира при постигане на съгласие между двете страни по трудовото правоотношение. Няма значение дали трудовият договор е основен или за допълнителен труд, както и продължителността на работното време. Съгласно чл. 160, ал. 3 КТ неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет. Следва да се обърне внимание, че правилото е за работни, а не за календарни дни, както е посочено в запитването, т.е. периодът, в който ще се зачете и трудов и осигурителен стаж, е по-дълъг от един календарен месец.
 
Тук следва да се съобрази също и специалното правило на § 8 от ДЗР на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г., където е предвидено, че неплатеният отпуск по чл. 160, ал. 1 от Кодекса на труда до 90 работни дни, ползван през 2022 г., се зачита за трудов и осигурителен стаж.
 
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 1, б. б от ЗЗО „за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване; вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице - когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя - когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете по реда на чл. 167а от Кодекса на труда или поради производствена необходимост и престой; вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до  25-о число на месеца, следващ този, за който се отнася." Щом лицето е осигурено на друго основание, няма да се дължат здравноосигурителни вноски по договора за допълнителен труд.

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x