Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Недопускане на ползване на платен и неплатен отпуск

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Моят пряк ръководител (главен счетоводител) не ме пуска в платен и в неплатен отпуск. На 30.03. разбрах, че имам ангажимент за 31.03. за два часа. Помолих с имейл с копие и към управителя да изляза за два часа, които да отработя в същия ден. И двамата не ми отговориха умишлено. След това им изпратих втори имейл с прикачена бланка в Ексел, че излизам в неплатен отпуск само за 31.03. На 01.04. получих имейл от ръководителя си, че съгласно чл. 193 от КТ имам задължение в тридневен срок да отговоря защо ме е нямало на 31.03. Как мога да си вземам отпуски, при положение че ръководителят не ме пуска дори и в неплатен? Искам да напусна и да ходя на интервюта. Ръководителят ми умишлено не разрешава да излизам. Как да процедирам? Какво да направя?


Отговор:
Съгласно чл. 173, ал. 1 от КТ, платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя. Възможно е работодателят да отложи правото на ползване на платения годишен отпуск, например поради важни производствени причини, но при такива случаи е длъжен да позволи ползването на поне половината от полагаемия се за календарната година отпуск. Много е важно да се има предвид, че ако веднъж заявеният отпуск е бил отказан, то при следващото заявление от страна на служителя същото не се нуждае от одобрение, а само се подава едностранно писмено уведомление към работодателя, което трябва да се прати най-малко 14 дни преди старта на отпуската.

Задължително подавате писмена молба до работодателя за вида отпуск, които желаете да ползвате, като изисквате да ви бъде входирана и резолирана от работодателя или прекия ръководител, в зависимост от йерархията. В рамките на календарната година работодателят е длъжен да разреши поне половината от полагаемият платен годишен отпуск за текущата година, а другата половина може да бъде отложена. В тази връзка работодателят няма законово право да отказва постоянно ползването на платен отпуск.  

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x