Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Командироване на служители по чл. 121а, ал. 1, т. 1, б. б от КТ

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

Българско търговско дружество и холандско търговско дружество се притежават от едно и също физическо лице. И двете фирми са с предмет на дейност транспортни услуги. Може ли работници от българското предприятие да бъдат командировани в холандското такова на основание чл. 121а от КТ, ал. 1, т. 1, б. б, респективно двете предприятия може ли да се считат като група предприятия по смисъла на КТ? Какво се има предвид в определението за „група предприятия“ - едното предприятие пряко или непряко да притежава преимуществен дял от записания капитал на второто предприятие? Какво е непряко притежание на капитала по смисъла на това определение? Възможно ли е българското дружество да сключи договор за съвместна дейност/ сътрудничество с холандското дружество и да командирова всички свои служители по чл. 121а от КТ, ал. 1, т. 1, б. а“ КТ, като всички разходи на българското дружество да се фактурират на холандското дружество, без българското дружество да реализира печалба от тази дейност? В този случай спазени ли са законовите изисквания за командироване по чл. 121а от КТ, ал. 1, т. 1, б. а“ КТ и така извършвана дейността нарушава ли други разпоредби на българското законодателство?


Отговор:
Косвено или непряко притежание на капитала по смисъла на това определение е налице, когато най-малко 25% от акционерното или дяловото участие в юридическо лице принадлежи на юридическо лице, което е под контрола на едно и също физическо лице или физически лица. Във Вашия случай например ако холандското дружество притежаваше 25% от българското дружество тогава налице щеше да бъде косвено притежание на капитала. По смисъла на определението за „Група предприятия“ дадено в §1, т.5 от ДР на Закон за трудовата миграция и трудовата мобилност двете предприятие не могат да се разглеждат като група. Съответно и командироването по чл. 121а, ал. 1, т. 1, буква „б“ от КТ е неприложимо.

Командироването по чл.121а, ал.1, т.1, буква „а“ от КТ при международния автомобилен транспорт е възможно при извършването на каботажни превози. Ако видът на превозите ще е такъв то е възможно да сключите договор за съвместна дейност и да командировате служителите по чл. 121а, ал. 1, т. 1, буква „а“ от КТ. В този случай ще бъдат спазени изискванията и разпоредбите за командироване на това основание.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x