Командироване на служители по чл. 121а, ал. 1, т. 1, б. б от КТ
Отговор, предоставен от
Красимира Гергева Екперт
Красимира Гергева Екперт
на 11 Май 2022
Въпрос:
Българско търговско дружество и холандско търговско дружество се притежават от едно и също физическо лице. И двете фирми са с предмет на дейност транспортни услуги. Може ли работници от българското предприятие да бъдат командировани в холандското такова на основание чл. 121а от КТ, ал. 1, т. 1, б. б, респективно двете предприятия може ли да се считат като група предприятия по смисъла на КТ? Какво се има предвид в определението за „група предприятия“ - едното предприятие пряко или непряко да притежава преимуществен дял от записания капитал на второто предприятие? Какво е непряко притежание на капитала по смисъла на това определение? Възможно ли е българското дружество да сключи договор за съвместна дейност/ сътрудничество с холандското дружество и да командирова всички свои служители по чл. 121а от КТ, ал. 1, т. 1, б. а“ КТ, като всички разходи на българското дружество да се фактурират на холандското дружество, без българското дружество да реализира печалба от тази дейност? В този случай спазени ли са законовите изисквания за командироване по чл. 121а от КТ, ал. 1, т. 1, б. а“ КТ и така извършвана дейността нарушава ли други разпоредби на българското законодателство?
Отговор:
Косвено или непряко притежание на капитала по смисъла на това определение е налице, когато най-малко 25% от акционерното или дяловото участие в юридическо лице принадлежи на юридическо лице, което е под контрола на едно и също физическо лице или физически лица. Във Вашия случай например ако холандското дружество притежаваше 25% от българското дружество тогава налице щеше да бъде косвено притежание на капитала. По смисъла на определението за „Група предприятия“ дадено в §1, т.5 от ДР на Закон за трудовата миграция и трудовата мобилност двете предприятие не могат да се разглеждат като група. Съответно и командироването по чл. 121а, ал. 1, т. 1, буква „б“ от КТ е неприложимо.
Командироването по чл.121а, ал.1, т.1, буква „а“ от КТ при международния автомобилен транспорт е възможно при извършването на каботажни превози. Ако видът на превозите ще е такъв то е възможно да сключите договор за съвместна дейност и да командировате служителите по чл. 121а, ал. 1, т. 1, буква „а“ от КТ. В този случай ще бъдат спазени изискванията и разпоредбите за командироване на това основание.
С уважение:
|
Още за командироване:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Командировки
12Юли2024
Командироване на съдружник в българско дружество за сезонна работа в Германия
от проф. д-р Любка Ценова
на 12 Юли 2024
04Юли2024
Командироване на международни шофьори и екскурзоводи
от Аспасия Петкова
на 04 Юли 2024
26Март2024
Командировъчна заповед за служители, които всеки ден пътуват до друг град
от Аспасия Петкова
на 26 Март 2024
06Март2024
Командировъчна заповед за пътуване в няколко последователни дни без преспиване
от проф. д-р Любка Ценова
на 06 Март 2024
15Ноем2023
Изплащане на командировъчни при две последователни командировки, едната от които за повече от 30 дни
от проф. д-р Любка Ценова
на 15 Ноем 2023