Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Командироване на работници с удостоверение А1 в Германия

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

Фирма командирова работници с А1 в Германия за срок от 9 месеца. Ако в договора между работодателя и командированите е упоменато, че пътните разходи до и от Германия се поемат от работодателя, то той може ли да отчете разход на всеки командирован х ½ от цената на самолетен билет? В конкретния случай пътуването е станало с фирмени автомобили и няма фактури за гориво. През този период работниците се връщат един път в България. Ако в договорите им не е изрично упоменато, работодателят може ли да заплати транспорта им в двете посоки и да го отчете като разход? По време на пътуването може ли да им се изплатят дневни пари на работниците? Всичко това трябва ли да бъде оформено с допълнително споразумение към договорите им?

Работодателят (физическо лице) в България работи по Договор за управление и контрол. В Германия не получава възнаграждение. Той може ли да е непрекъснато командирован през тези 9 месеца? При положение че са командировани по чл 121а от КТ, трябва ли да се издава Заповед за командировка на управителя и всеки един от работниците? Трябва ли да се изготви отчет, при положение че се работи по договор, сключен преди заминаването им?


Отговор:
Когато работниците или служителите са командировани при условията на чл. 121а от КТ, съгласно чл. 4, ал. 4 от Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги, когато пътуването е с личен или служебен автомобил на работника или служителя се изплаща равностойността на изразходваното гориво по разходни норми, определени от производителя на МПС, както и съпътстващите такси за платени магистрали и паркинг, свързани с автомобила, т.е. това можете да признаете като разход.

Признаването на 50% от стойността на самолетен билет като пътен разход важи за командироването при условията на чл 121 от КТ и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина.

Съгласно разпоредбата на чл. 4, ал. 4 от Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги, работодателят поема пътните пари на работника или служителя, свързани с ползването на платения годишен отпуск за връщането на работника или служителя и за отиването му обратно до мястото на работа в другата държава. В тези случаи това е задължение на работодателя и трябва да фигурира в допълнителните споразумения на работниците/ служигелите.

По наредба работодателят няма задължението да изплаща дневни пари на работниците по време на пътуване. Това е въпрос на допълнителна договорка и трябва да бъде оформено с допълнително споразумение към трудовите договори на работниците.

Лицето по договор за управление следва да бъде командировано при условията на чл 121 от КТ и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина. Съгласно чл. 121, ал. 2 от КТ, когато командироването е за повече от 30 дни, се извършва с писменото съгласие на лицето. Това означава, че няма пречка командироването му да бъде за 9 месеца, но само с изричното писмено съгласие на лицето.

Когато е налице командироване при условията на чл. 121а от КТ, не се издава Заповед за командировка на всеки един от работниците, т.к. във връзка с командироването трябва да има издадени допълнителни споразумения съобразно разпоредбата на чл. 121а от КТ и Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги. За управителя следва да издадете заповед за командировка предвид това, че той се командирова при условията на чл 121 от КТ и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина.

Отчет за командировката се изготвя само на лицето по договор за управление, командировано при условията на чл 121 от КТ.

С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x