Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

График при СИРВ при минаване от лятно към зимно часово време

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

Въпросът ми е свързан с изготвянето на график при СИРВ в контекста на преминаването от лятно към зимно часово време в края на този месец. При редовен график служителят ще работи смяна в интервала 22:00 ч. - 09:00 ч. Предвиден е 1 час почивка, който не се включва в работното време. При преминаването от лятно към зимно часово време и при условие че служителят работи в предвидения часови диапазон, той реално ще изработи 1 час повече, отколкото би изработил в друг ден. Софтуерът за заплати, с който работим, не взема предвид смяната на времето и ще отчете като изработени 10 ч. (11 с коефициент), но реално служителят ще бъде ощетен, тъй като е работил час повече. Има ли наредба/ указание/ практика, които да потвърждават дали този допълнителен час подлежи на плащане и как е коректно да бъде отчетен? По същата линия - какво ще се случи с плащанията за болнични от НОИ, ако съвпаднат с този период - ще бъде ли този час платен от тях? Казусът важи и за случаите, в които преминаваме от зимно към лятно часово време - служителят би работил час по-малко, но ние бихме отчели час повече.


Отговор:
Няма изрична разпоредба, която да визира смяната на часовото време от лятно към зимно и обратно. В графиците за работа следва да бъдат отразени реалните часове, които е работило лицето; във Вашия случай, след като лицето е отработило в такъв ден 11 ч. вместо 10 ч., трябва да му бъдат отчетени като 11 ч. и обратното при смяната от зимно към лятно часово време. Както знаете, в края на отчетния период се определят действително изработените часове и се сравняват с работните часове при нормална продължителност на работното време за същия период. За установения от работодателя период на отчитане ще бъде налице извънреден труд, когато нормата работно време за същия период е превишена. Часовете, получени над определената норма часове, са извънреден труд и се заплащат съгласно чл. 262, ал. 1, т. 4 от КТ. Тъй като изчисляването на работното време се прави в края на периода, то тогава работодателят ще прецени има ли и колко са положените часове извънреден труд и съответно тогава става дължимо и възнаграждението за извънреден труд. На края на всеки месец следва да съставяте присъствена форма, в нея отразявате нормалните работни часове за всеки месец и часовете, които всяко лице е отработило, като в отделна колона се отразява разликата между нормалните за месеца и реално изработените часове. Работните часове изравнявате в рамките на периода на въведеното сумирано работно време.

По отношение на болничните следва да спазите разпоредбата на чл. 34, ал. 1 от Наредбата за паричните обезщетения и помощи от ДОО, която гласи, че паричното обезщетение за временна неработоспособност, за бременност и раждане и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст при сумирано изчисляване на работното време и при работа на смени по график се изплаща за работните часове по графика на лицето, включени в периода на временната неработоспособност, в отпуск за бременност и раждане и при осиновяване на дете до 5 годишна възраст. При подаване на болничният лист следва да посочите часовете по график на лицето, ако в тях влиза този 1 час повече от НОИ ще го платят, по аналогичен начин ще бъде, когато е 1 час по-малко.

Във Вашия случай преминаването от лятно към зимно часово време и обратното трябва да бъде съобразено още при съставянето на графиците.
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x