Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Дата на изплащане на трудово възнаграждение

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

➤ Служител работи по трудов договор, в който е определено трудовото възнаграждение да се изплаща на 1-во число от месеца. Месеци наред работодателят забавя изплащането му с 20-25 дни, т.е. датата на изплащането му се променя. Редно ли е това и трябва ли да се направи някаква промяна в условията по договора?


Отговор:
Размерът на основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане, са елементи от задължителното съдържание на трудовия договор (чл. 66, ал. 1, т. 7 от КТ). Щом страните са постигнали съгласие по тях и са встъпили в трудовото правоотношение, последващата едностранна промяна от работодателя представлява неизпълнение на задълженията му. Налице е забавяне в изплащането на трудовото възнаграждение, която дава право на работника или служителя да прекрати трудовия договор без предизвестие по чл. 327, ал. 1, т. 2 от КТ.

Разбира се, ако работодателят счита, че за него би било по-целесъобразно да изплаща възнагражденията на по-късна дата през месеца, следващ месеца, за който те се дължат, няма пречка да предложи на служителите допълнителни споразумения към трудовите договори в този смисъл. Това обаче е въпрос на преговори и постигане на съгласие между страните, а не на едностранни действия от работодателя.

Ако считат, че с действията си работодателят нарушава трудовите им права, работниците и служителите могат да потърсят защита по административен или по съдебен ред.

С уважение:
 
доц. д-р Андрей Александров
 
 
Нормативна рамка

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Подобни статии

x