Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Изплащане на допълнително възнаграждение в евро

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Българско дружество уговаря с ръководителя на отдел продажби чрез допълнително споразумение към трудовия му договор допълнително възнаграждение с постоянен характер, което е обвързано с постигнатите месечни резултати от продажби. Приходите на дружеството са от страни от ЕС и съответно допълнителното възнаграждение се изчислява в евро. С молба служителят иска само допълнителното му възнаграждение да се изплаща в брой в евро. Възможно ли е изплащането в брой на това допълнително възнаграждение и нарушава ли се Законът за ограничаване на разплащанията в брой по този начин?


Отговор:
Съгласно чл. 2, т. 6 от Закона за ограничаване на разплащанията в брой, законът не се прилага при изплащане на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда. Това допълнително възнаграждение е част от трудовото възнаграждение на лицето и няма пречка да му го изплатите в брой.

Съгласно чл. 269, ал. 1 от КТ, трудовото възнаграждение се изплаща в пари, което означава, че няма пречка това допълнително възнаграждение, което ще се изплаща на лицето в брой да бъде в евро. Във ведомостта, разбира се, сумата ще бъде в лева, а когато му се изплаща, в самият ордер ще трябва точно да посочите, че това е допълнително трудово възнаграждение в размер на … лева, които възлизат на … евро.

С уважение:

 
Още за допълнително възнаграждение:

 
Нормативна рамка

ЗОПБ

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x