Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Удръжки от трудовото възнаграждение за столово хранене

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

➤ В предприятието ни има организирано столово хранене за целия персонал, което е абсолютно безплатно. Имаме намерение да преминем към кетъринг обслужване от външна фирма (досега столът се обслужва от наши готвачки, назначени по трудов договор). При новия тип „столово” хранене предприятието решава да дотира само до 3 лв. на човек на ден за хранене. Консумацията над 3 лв. на ден ще бъде за сметка на служителя. Искаме тази разлика да бъде удържана по фиш на служителя всеки месец. Какво следва да направим, за да оформим този вид нова удръжка? Следва ли служителят да подпише допълнително споразумение?


Отговор:
Трудовото ни законодателство предвижда възможността за обособяване на целеви средства за социално-битовото и културно обслужване на работниците и служителите в предприятието (гл. XIV КТ, чл. 292 – 300). Възможните форми на задоволяване на социално-битови и културни потребности на персонала са изброени в чл. 294 от КТ, като сред тях е посочено и организираното хранене. То може да е столово хранене в собствен стол на предприятието, кетъринг обслужване, предоставяне на ваучери за храна и т.н. Важно е да се отбележи, че работодателят няма задължение да определя фондове за социално-битово и културно обслужване. Дали ще се предвидят такива средства е въпрос на икономически възможности и целесъобразност. Веднъж обаче отделените за социално-битово и културно обслужване средства се използват по начин, определен от общото събрание на работниците и служителите и не могат да се изземват и използват за други цели (чл. 293 от КТ).

От данните в запитването може да се направи изводът, че предстои промяна на формата, в която е организирано столовото хранене. Действително, данъчното законодателство допуска два алтернативни способа за разпределяне на средствата за социални разходи. Според §1, т. 34 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО “социални разходи, предоставени в натура” са отчетените като разходи социални придобивки по чл. 294 от КТ и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от КТ или от ръководството на предприятието. Все пак обръщаме внимание на специалната компетентност на общото събрание на работниците и служителите съгласно Кодекса на труда за определяне на начина на разходване на средствата, за да се избегнат възможни колебания в данъчното им третиране. Препоръчително е решението за промяната на столовото хранене да се съгласува с общото събрание, а да не бъде вземано еднолично от работодателя.

Що се отнася до удържането на сумата над 3 лв. за храна на ден директно от трудовото възнаграждение на работниците и служителите, следва да се има предвид разпоредбата на чл. 272, ал. 1 от КТ, която изчерпателно изброява допустимите удръжки от трудовото възнаграждение, които могат да се правят без изричното съгласие на работника или служителя. От тази норма се извежда, че при наличие на изрично съгласие няма пречка работодателят да извършва и други удръжки. Обикновено съгласието се обективира не в допълнително споразумение, а с декларация, подписана от служителя. Разбира се, конкретната форма – анекс към трудовия договор, декларация и т.н. – няма определящо значение, същественото е съгласието за извършването на удръжки по фиш да е ясно формулирано, за да се намали рискът от възможни бъдещи спорове.

доц. д-р Андрей Александров
 
 
Нормативна рамка

КТ

ЗКПО

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x